Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пет континента с мотор: историята на една дама

| обновено на 10.05.24 в 13:01
Виолета Иванова и водещият - Божидар Александров.
Снимка: БНР
В последния епизод на рубриката "Разговорът" гост е Виолета Иванова – смела българка, обиколила света на мотор. Тя обяснява за смелостта и дръзкото съзнание, които я водят през хилядите километри по джунгли и океани, разказвайки за хората, които среща по пътя. За Виолета моторът не е просто превозно средство, а начин да реализира мечтите си.
"Моят мотор се казва Борис, – казва тя в ефира на "Нашият ден". – Често хората мислят, че говоря за някого, когато казвам, че съм с него. Той е истински партньор в приключенията." 
Виолета разказва, че жените пътуват сами още от началото на миналия век и тази идея е започнала да я привлича постепенно. "Реших, че и аз искам да направя нещо такова. Идеята да обиколя сама света с мотора ми дойде по естествен път. Когато взех решението, следях няколко жени, които пътуват по същия начин. Важното е веднъж да кажеш: "Тръгвам", и да направиш първата крачка."
Обиколила е пет континента: Европа, Азия, Австралия и Нова Зеландия, Южна, Централна и Северна Америка. Европа е първият континент, който обикаля неколкократно, след това се насочва към Азия, Австралия и Нова Зеландия. "Остава ми Африка, която си оставих за десерт. Надявам се да я посетя идната година, тъй като идеята ми е да прекося континента."

Виолета говори с топлота за местата, на които се е чувствала като у дома си, подчертавайки, че това усещане се създава най-вече от хората.

"Може би първото място, на което се почувствах обгрижена, беше Малайзия." В Нова Зеландия тя има спомени за най-доброто преживяване. Изумена е от помощта, която получава от хора в Индия, които се свързват с нея, след като публикува маршрута си. Според нея "пътят" не е само физически, а и духовен. Моторът Борис се превръща в символ на тази свобода и партньор в пътуването, който ѝ помага да реализира мечтите си.

"Голяма част от моите преживявания, но не всички, са описани в книгата ми "С милостта на Кали", споделя Виолета. Предстои да излезе втора част на изданието.

Тя продължава да вдъхновява други жени и мъже по света със своя пример и доказва, че мечтите могат да бъдат осъществени с воля, решителност и малко смелост.

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите . За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров от..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Кокошките на властта – по-важни от хората, или за моралния дебилизъм

Проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в НБУ и председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания - София, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Археология на моралния дебилизъм" в проучването си за аварията в Чернобил през 1986 година. Моралните дебили "Те са събирателен образ – много хора, лица, индивиди..

публикувано на 20.05.24 в 09:00
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10