Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Странните златни хора от стъкленото съкровище на Плиска

Уникални двойни стъклени пластини, с гравирани във вътрешността странни златни човешки фигури.
Снимка: гл. ас. д-р Андрей Аладжов
Плиска, първата българска столица, в продължение на два века е главен административен, военен, икономически и културен център на страната. Всеки от владетелите допринася Плиска да се нареди между най-внушителните средновековни европейски примери за градостроителство, със смайващи за времето си размери. Средището се разпростирало в три концентрични отбранителни пояса: Външен град, Вътрешен град и Дворцов център. Самият Дворцов център обхваща Цитадела (наричана още Малък дворец), Голям дворец, Хански дворец и Голямо капище.
Днес трудно можем да си представим, но е факт, че зад защитните крепостни зидове, дебели 2.5 м., е кипял богат икономически и духовен живот, с обмен на стоки, информация и култура от близо и далеч.
Направо е невероятно, че още в някогашна Плиска е имало добре уредена инфраструктура, включително водопроводна мрежа, бани, канализация. А впечатляващите с достолепие и стил представителни постройки, освен с великолепни скулптурно-декоративни орнаменти, украси в злато и сребро, са смайвали още и с уюта, създаван от парното и подово отопление вътре в сградите. Все пак говорим за повече от 10 века назад във времето.
Уникални двойни стъклени пластини, с гравирани във вътрешността странни златни човешки фигури.
Старата българска столица продължава да поднася изненади на изследователите. В един голям град като Плиска би трябвало да съществува и спортно съоръжение. Тъкмо там, вкопани в основите му, са открити 20 уникални стъклени плочки. Шест от тях са истинско предизвикателство дори за съвременните майстори-ювелири. В миниатюрните двойни стъклени пластини има гравирани странни златни човешки фигури, заобиколени от ластари (лозници). И до днес са запазени предания, че за да стане здрав един градеж, в основите му трябва да се зазида нещо особено скъпо, много ценно.
Откъде идват странните златни мъже, твърде нехарактерни за бита и дворцовия стил на Плиска от края на IX век? Що за съкровище е вкопано в този важен за обществения живот на столицата градеж? Какви са били чуждестранните контакти на някогашните български владетели? Докъде са пътешествали и откъде са посрещали пратеници?
Находката определено ще наложи преосмисляне за контактите, външната политика, търговията, обмена на материални и духовни ценности в нашата история.

15 март
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20