Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Из сакралните пространства на храмове, дворци и традиции

Тадж Махал в Агра, Индия
Снимка: ЕПА / БГНЕС
С каква символика е натоварен кръстът в архитектурата? Защо присъства като кръстовиден центричен тип план в храмове и дворци от различни епохи, религии, страни и даже континенти? Какво намират в него строителите? И какъв друг знаков код влагат висшите духовници и владетелите, поръчвайки сграда, в чиито основи е вписан кръст?
Неспециалистът понякога трудно ще открие този интересен детайл: външната видима форма на постройките може да заблуди окото. Сменяли са се владетели, вкусове, стилове. Сградите са понасяли моди, капризи, исторически превратности. Вграденото в основата послание обаче остава. Какво е то? Един автор на романи от това би изваял великолепен сюжет с увлекателни загадки. Ролята на архитекта-изкуствовед е да търси, сравнява и анализира плановете на сградите, потапяйки се дълбоко в историческите пластове към исконните форми. Какъв път изминава в своето професионално израстване доц. д-р архитект Елена Иванова? Как стига до идеята за кръстовидния план?
Следва разказ-пътешествие в различни точки на Европа и Азия до сгради – архитектурни шедьоври, с кръстовидна пространствена композиция. Не сте си представяли, че това може да е Тадж Махал или дворецът на Шапур I в Бишапур, Иран, ранносредновековен зороастрийски храм в Согд, катедрала в Ечмиадзин, Армения, Омейадски дворец в Аман, Йордания, Чифте хамам в Истанбул или някой от емблематичните кьошкове в Топкапъ, Истанбул, Сараньовската кула в Септември, България, от XVIII век, българска къща в Созопол от XIX век, Вила Алмерико „Ла Ротонда”, Виченца, Италия… Списъкът може да бъде много дълъг.
Много символика е скрита и в ритуалите, съпътстващи връзката Великден – Гергьовден. Как великденското яйце стига до гергьовската нива? Какви тайни послания носят майската вода, зеленика и гергьовският венец? – ще научим от Ангел Гоев, директор на архитектурно-етнографския комплекс Етъра.
В предаването още: Николай Ненов, директор на Регионалния Исторически Музей – Русе, за позабравени факти от общото минало на градовете от двата бряга на река Дунав – Русе и Гюргево, но тачещи и до днес общ закрилник – Св. Георги.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20