Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виа Диагоналис - някога, вчера, днес... а утре

По време на проучвателните работи за изграждането на Автомагистрала „Марица”, пред погледите на археолозите се появява уникално трасе от древния път Виа Диагоналис.
Снимка: проф. Васил Николов

Виа Диагоналис, Виа Милитарис, Цариградски друм (път), Виа де Рагуси, Виа Рагусина... Наричан с различни имена във времето, този диагонален път е проправен още от древните хора, открили най-пряката удобна географска връзка между Европа и Азия в търсене на прехрана. През хилядолетията, Виа Диагоналис не е само транспортна комуникация за пренасяне на стоки. Пътят е свидетел на конфликти, на стремежи за завоевания. По него са преминавали войски. Оттам е останало и името Виа Милитарис. Но най-важното значение на тази своеобразна антична магистрала, е ролята й на непрекъснат мост, по който се движат племена и народи. Става обмен на нови послания и идеи. А те променят мисленето, хода на цивилизацията.
Днес Виа Диагоналис е част от Културните коридори на Европа. Преминава през пет столици - Любляна, Загреб, Сараево, Белград, София и Анкара. Те съхраняват паметта за значими исторически процеси, свързани с древни тракийски царства,   седалища на римски провинции, на империи (Римска, Византийска, Османска), на княжества и на държави (Сръбска, Българска, Латинска, Лидийска, Хетска). България трябва да е сред благословените страни, след като при проучване на трасето за изграждане на АМ Тракия, пред погледа на археолозите земята постепенно разкрива удивителна находка - част от Виа Диагоналис. Нещо повече: ако по цялото протежение от Средна Европа до Константинопол старинният път е от 6 до 8 метра, разкритият участък близо до ГКПП Капитан Андреево се оказва три пъти по-широк: цели 18 метра.
Дали на някои съвременници - строители на магистрали, професионалисти в областта на културния туризъм, фактори, институции и личности, уникалната древна Виа Диагоналис няма да се стори само добре нареден, здрав речен чакъл? Или ще оценят изключителния шанс да съхранят това „парченце” хилядолетна световна и европейска история? Как биха постъпили в други страни при подобна находка? А иначе, Виа Диагоналис остава в списъка за Културните коридори на паметта. Как ще е утре?
За работата на археолозите разказа ръководителят на екипа, проф. Васил Николов.

По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20