Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Метаморфозите на една двестагодишна фабрика за памук

Снимка: Архив
Всички истории за участието на финландци в Руско-турската освободителна война през 1877-78, до които стигна нашето разследване, са сложни и объркани. Във всички тях ясните факти са малко на брой, но все пак много повече, отколкото можеше да се предположи в онзи първи момент, когато насреща бяха все още само стотици въпросителни. Във всички тях териториите, езиците и националностите се оказаха несравнимо повече от чисто и просто финландски и български и лекотата, с която всички те се омесваха в една материя, в действителността на Европа с „прохождащата“ железница и контрастни култури на 70-те години на 19 век, често ни удивляваше. И всички те, безусловно и парадоксално продължават. Сега, пред очите ни. Като мистериозни поетично-романтични истории в родовите памети на стотици финландски семейства, като реставрирани модерни истории в колективната памет на цели градове, като реален практичен живот на хиляди потомци.
Историята за Тампере и дългия път до България с онзи прословут влак в 7 и 20 на 26 август 1877, сложна, разпокъсана и живописна като останалите истории в нашия проект, колкото и да лъкатуши обаче, някак си все свърва обратно и се върти около една фабрика. Тази фабрика се появяваше неусетно във всяка една от историите за Тампере и войната, които се опитахме да проследим, и присъствието й беше толкова убедително, че накрая просто вдигнахме ръце и я оставихме да бъде център на шеста глава. Фабриката на Финлейсон е особено място на действие, само по себе си променливо по външност. И най-учудващото е, че няколко от главните й метаморфози са следствие на войната за свободата на България.
Вейко Лахти, правнук на лейбгвардеец от Трети фински батальон, Туомас Хоппу, историк от Университета в Тампере, Марика Хакала, собственичка на ресторант и пивоварна „Плевна“ и Ари Ярвала от Международния отдел на Град Тампере са действащите лица в епизода за момчетата от Тампере, воювали в България.

събота, 10 август, от 15.30 часа
По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05