Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директно от Бродуей - последният сценичен хит „Секси ботуши” с шест награди „Тони” за 2013

© Снимка: Матю Мърфи

На 7 октомври 2005 на екраните във Великобритания излиза скромна британо-американска „комедийна драма”, или „драматична комедия” с режисьор Джулиън Джаролд по истинска история, случила се в съвременната английска провинция и отразена в документален филм на Би Би Си в самия край на ХХ век. Точно седем години по-късно - през октомври 2012 в чикагския Bank of America Theatre е премиерата на нов мюзикъл, който вече повече от година жъне възторзи и овации в Чикаго и Ню Йорк. Продължението на тази вдъхновяваща история ви представя младата и красива актриса Искрица Огнянова - наш кореспондент в Ню Йорк: 

„Най-новият отбор-мечта на Бродуей е стъпил в града със „Секси ботуши” - шоуто, което спечели наградата „Тони” за най-добър мюзикъл. Авторският му екип обединява носителя на четири награди „Тони” - Харви Фиърстайн, автор на либретото и всепризнатата рок-икона и носителка на „Грами” - Синди Лопьр (музика и текст), заедно с режисьор-хореографа и носител на „Тони” Джери Мичъл. „Секси ботуши” е базиран върху филм със същото заглавие и е вдъхновен от трогателна истинска история.

© Снимка: Матю Мърфи

След внезапната смърт на своя баща главният герой на мюзикъла - Чарли Прайс, е принуден да спасява обувната фабрика на семейството си в Северна Англия. Неочакваната помощ идва от „ангел” - актьор със сценично име Лола, който играе преоблечен в женски дрехи. Двамата заедно не само че съживяват почти фалиралия бизнес, но и взаимно си помагат и израстват като мъже - такива, каквито бащите им винаги са мечтали да ги видят, променяйки към по-добро една цяла общност чрез силата на приемане на различния. Премиерата на „Секси ботуши” на Бродуей бе на 4 април 2013 в Al Hirschfeld Theatre, където продължава да се играе пред препьлнена зала. Наскоро шоуто получи шест награди „Тони” за 2013 г. - най-много от всички останали спектакли за сезона, включително за най-добър мюзикъл, най-добра музика (Синди Лопър), най-добра хореография (Джери Мичъл), най-добър актьор (Били Портър), най-добри оркестрации (Стивьн Оримъс) и най-добро озвучаване (Джон Шивърс).
Преди да се запътя към театър „Ал Хиршфелд”, за да гледам „Секси ботуши”, бях скептично настроена, въпреки вече обявените 13 номинации за награда „Тони”. Но видяното не може да се опише с думи, енергията на перфектно подбрания състав, където всеки един актьор се отличава с ярка характеристика, завладява и остава за дълго, а посланието на мюзикъла дава повод за размисъл, затова най-напред искам да ви представя прословутата „Шестстепенна програма за щастие” на „Секси ботуши”:
първо: следвай истината;
второ: научи нещо ново;
трето: приеми себе си, за да приемеш и другите;
четвърто: нека любовта блести;
пето: нека достойнството те води;
шесто: ще промениш света, когато промениш собственото си съзнание.

© Снимка: Матю Мърфи

Каква именно е формулата за успех на Бродуей, какви фактори въздействат за избора на актуалния репертоар, както и кой доминира при този избор - продуценти или публика, това бяха основните въпроси, които зададох на един от изпълнителите в „Секси ботуши” – Ерик Левитън, в специално интервю за Българското национално радио”.
 
петък, 6 декември от 14.00 часа

По публикацията работи: Цветана Тончева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05