Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наклонената кула в Пиза

Известната кула в Пиза е построена като камбанария към красивата катедрала в града. Тя е дело на архитект Бонано Пизано и има дълга история...

Строителството започва през 1173 година, но при завършването на третия етаж, изведнъж основите започнали да потъват в песъчливата почва и кулата се наклонила на една страна. Майсторите се уплашили и веднага я укрепили с камъни. Те смятали, че така ще спрат процеса, но станало точно обратното: кулата се наклонила на другата страна. Работата била преустановена за близо 90 години. За всеки случай временно монтирали часовниците, предвидени за върха й, на третия етаж на кулата.
Когато през 1272 година започнало изграждането на другите три етажа, кулата отново се наклонила и този път доста по-застрашително. Строежът отново спрял.
Камбанарията е завършена едва през 1370 г. Тя е висока 56 метра. Направена е от мрамор, варовик и хоросан. Терасите майсторите украсили с малки колони, които били леко накъдрени.
Ако днес решите да стигнете до върха на кулата, трябва да изкачите 296 тесни, хлъзгави, мраморни стъпала.
Някои смятат кулата в Пиза за чудо на архитектурната мисъл, други - за човешка грешка. Но, всички признават, че тя е една от най-любопитните туристически атракции в Италия и едно от чудесата на света.
Още за кулата и катедралата в Пиза, както и за красивата Реймска катедрала във Франция ще научите от звуковия файл.

11 януари


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00