Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Възход и падение"- книга за обичаната България


"Аз бързах. Бързах да изпреваря смъртта. И за щастие я изпреварих- книгите са вече написани и публикувани. Каквото и да стане с мен оттук нататък, те вече имат самостоятелен живот, те са независими от мен"- каза в "Калейдоскоп" писателят Пелин Пелинов. Писателят бе във Видин за да се срещне със свои читатели, пред които представи петте романа от поредицата "Възход и падение". Поредицата включва романите "Независима България", "Напред, на нож", "Крушението", "Под свити знамена", "Катастрофа".

Сюжетът се затваря към паметната за България дата 3 октомври 1918-та година, когато Фердинанд абдикира и оставя страната разбита в поредната национална катастрофа. "Възход и падение" е история на непостигнатия национален идеал за обединение на всички българи на една територия, в една държава, с общи духовни хоризонти. История, сътворена с много страст, отдаденост и любов. Силното авторово присъствие дава основание на изкуствоведа Снежина Николова да определи петтомника като "Книга за обичаната България".

"Тези пет книги са смисъла на живота ми"- казва за поредицата Пелин Пелинов. Всъщност това тръпчиво сладко-горчиво име е творчески псевдоним на Пенчо Линов, роден на 26 март 1936 година в село Върбица, Плевенска област. Бъдещият български писател и драматург завършва през 1954 година Плевенската мъжка гимназия, после се дипломира в Юридическия факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски" и ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов". В продължение на 12 години е драматург в Народния театър "Иван Вазов" и един от учредителите на театър "Сълза и смях". Автор е на над 30 театрални пиеси, на телевизионни поредици, на документално-исторически романи.

"Ако ме попитате кой е днешният национален идеал, не мога да ви отговоря... И си мисля, че в момента България няма национален идеал"- не без огорчение казва гостът в "Калейдоскоп".

"Политиката е умението да предвиждаш и то доста напред да предвиждаш"- казва гостът в "Калейдоскоп" Пелин Пелинов. И уточнява:

"За бъдещето на България не съм съвсем сигурен, тъй като сме малка нация и нищо не зависи от нас... За мен са важни хората- българското офицерство! Това ми е любимата ми тема! Главният герой в поредицата ми- Александър Бронзов, е измислен. Той става генерал, но само за една нощ и го убиват. Убиват го в драматичните дни на Войнишкото въстание..."

Пелин Пелинов е убеден, че емоциите на автора са кодирани в текста и читателят участва в сюжета чрез тях. И защото съвременният българин е отворен към историческите теми, любопитен към историята на други народи и уважителен към своята собствена, авторът на "Възход и падение" вярва, че ще дойде редът за екранизиране и на неговия труд. Така, както до зрителите стигнаха "Сватбите на Йоан Асен ІІ" и "Мера спред мера".
По публикацията работи: Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Борис Парашкевов

Защо французите говорят френски, а не французки

Етимологията или произходът на думите открай време е изкушавал човешкия ум и въображение. Което от една страна е похвално, но от друга крие риска привидното или желаното да бъде взето за истина. Неведнъж в предаването сме предупреждавали за това, а и нашите етимологически разходки във времето и пространството, вярвам, са убедили слушателите ни, че..

публикувано на 20.08.24 в 17:15
Любомир Левчев

В капана на думите с поета Любомир Левчев

Който има спомени от 90-те години на миналия век – трудни и повратни във всяко отношение, ще помни и различната реакция на известни лица от културния елит на държавата в онзи момент. Предполагам, че достойните и самокритични личности са съзнавали отговорността си да вземат страна или да изразят позиция към процесите, знаейки, че думите им имат..

публикувано на 29.07.24 в 09:15

Стратегия на общуването с Таня Масалитинова

Може и да не е за вярване, но за тези 30 години предаването "За думите" преживя доста изпитания, прераждания и премествания на началния час, докато стигне дотук. Хубавото на тази сложна биография е, че никога не сме имали комфорта да се отпуснем блажено и да заседнем в рутината. През 1997 г. след поредното прекрояване на програмата,..

публикувано на 23.07.24 в 10:26

Български географски имена в Европа

Европа е не просто име на континент, а символ на култура и цивилизация, която от векове е модел и мярка за ценностите в съвременните общества. Явно трудно постижими, защото и днес, почти 2 десетилетия, откакто страната ни е официално членка на общността на европейските държави, все още трябва да се убеждаваме, че и ние сме европейци като другите...

публикувано на 09.07.24 в 08:05

Стефан Цанев: Езикът крие в себе си някаква магика

Един от гласовете, които пазим в богатия звуков фонд на предаването, е на големия писател, драматург и поет Стефан Цанев. Според изследване на "Галъп интернешънъл" той беше най-четеният български поет през 1995 г. В предаването, което през 1996 г. все още се казваше "Какво се крие зад думите", писателят внесе своя оригинален поглед към този..

публикувано на 02.07.24 в 10:12