Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Янкулов: "За да се намери, човек трябва да се запита какво иска- да има, или да бъде"

Понеделник е. В "Калейдоскоп" заедно слушаме музиката на една нова българска формация, която създава "нови градски песни". Те са петима: четирима категорични мъже- Красимир Първанов, Тодор Янкулов, Пламен Сивов и Калин Сивов. Прибавете към тях и една нежна жена- "Мекия елемент", както сама се определи Зорница Попова. Всички те подписват общото си творчество с "Точка БГ". На 06 януари в Националния дворец на културата "Точка БГ" представиха втория си самостоятелен албум "ПредВЕРИЕ".

"За себе си да кажа: лекар бях. Даже имам специалност вътрешни болести. Не лекувам хора от много години насам, следователно не съм лекар. Правя песни за собствено удоволствие и ги пея на себе си и на други хора. "Автор-изпълнител" за мен е най-добре звучащото съвременно определение на такъв тип хора. Бардовете в България са малко, защото акустичната китара, макар и популярен инструмент, не е народен инструмент в българския фолклор"- тълкува Красимир Първанов. И продължава:

"Лично аз правя моите песни за удоволствие, но и по необходимост- не мога да не се занимавам с това. Случи се така, че успях да си намеря приятели, с които да свиря заедно - какъв кеф! Дори издадохме албум и му направихме премиера в НДК- това надминава и най-смелите ми мечти!!! Минко Ламбов е музикантът, който ни записа китарите и гласовете и облече нашите музикални идеи в истински музикални одежди. А Иван Христов мастерира албума."

Какво казват за албума "ПредВЕРИЕ" неговите създатели- чуйте в предаването, в което звучат и песните от албума: "Последният Пророк"; "Монах"; "Човекът, който върви по вода"; "Предверие"; "Мария Магдалена"; "Велмож".
По публикацията работи: Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анита Николова

Учителите, които вдъхват интерес и любов към словото

Сред участниците в конкурса на предаването "За думите" по повод на 30-ата му годишнина се открои група от учители, някои от които бяха наградени за текстовете си. Ролята на учителя по български език и литература не се изчерпва с добрата подготовка на учениците по "предмета". Също толкова значим, ако не и повече, е личният пример за отношение към..

публикувано на 14.12.24 в 11:50

Андрей Дреников: Безпаричието не е толкова страшно, колкото безчовечието

Един от обичаните и талантливи наши съвременници, които поканихме да отговорят на въпросите "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…", беше композиторът Андрей Дреников. Забележително е как в отговорите ясно изпъкваше личността на всеки от запитаните. С обич и признателност пазим тези ценни мигове в звуковата..

публикувано на 10.12.24 в 13:35
Георги Господинов

Георги Господинов: Ние сме направени от това, което говорим

В интервю за празничното издание на предаването "За думите" писателят споделя тревогата си за езика: "Това, което е притеснително, и най-тежките процеси днес, са свързани със злоупотребата с езика…Имам предвид счупването на разговора помежду ни и ползването на езика като пропаганда и като фейк… В момента думите и нещата са се разделили и се..

публикувано на 05.12.24 в 10:31

Стефка Евстатиева: Харесвам непринудеността в общуването между хората

През м. април 2010 г. предаването "За думите" се обогати с нова рубрика – "Моята любима дума". Задавахме два въпроса на обичани, изявени и доказали се в своята област наши съвременници – "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…" Разбира се, не сме се и помисляли, че човек може да си има една любима дума от всички..

публикувано на 01.12.24 в 09:45

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19