Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За политиката в театъра и театъра в политиката

Този понеделник дамският дует на "Калейдоскоп"- Нора Георгиева и Ваня Минева- си говорим с Поли Трифонова, директор на видинския куклен театър. Поли е родена е на 13 декември 1955 година в село Моравка, Търговищка област. През 1991 година завършва актьорско майсторство за куклено изкуство в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" София. Има допълнителна квалификация по теория и практика на театралния мениджмънт, мениджмънт в публичните изкуства и управление на театралното производство. От 1992 година е директор на Държавен куклен театър Видин. Член е на ръководството на театралните директори в България, както и на международната организация "Изкуство за деца и млади хора". Носител е на множество награди за актьорско майсторство. Обявена е за личност на 1998 година за Видин в областта на културата, както и за личност, допринесла за развитието на Видин за 2001 година. Владее френски, руски и сръбски езици. Майка на пораснала вече дъщеря. Заклет франкофон и почитател на френския шансон.

Поли Трифонова познава много от лицата на живота. При нея нещата рядко, да не кажем почти никога, не са се случвали като подарък- за всяка победа в живота си Поли се е трудила здраво. Нашият гост е артистична, но и силна жена, която упорито остава в една професия, за която къде на шега, къде не толкова на шега, хората казват: "Цигулар къща не храни". Тя обича до безразсъдство работата си на сцената, но и години наред се справя с поддържането на баланса между тази "любов необяснима" и ежедневните грижи, които носи всеки ръководител на театър. Да го кажем така- тя си позволява от време на време да си освежи душата с участие в някои от спектаклите на трупата на видинския куклен театър, но дори и тогава не забравя, че е и негов директор. Поли познава и отговорностите на политик от средна величина- тя бе заместник областен управител на Видин, а сега е общински съветник.

Говорим си Поли Трифонова за "нещата от живота" и слушаме Жо Дасен. А в подвижните огледала на нашия радио "Калейдоскоп" се опитваме да хванем различните лица на темата за политиката в театъра и театъра в политиката. Изкушена съм да попитам дали хората приемат политиците като модел за подражание? Страдат ли от звездна болест както актьорите, така и политиците? Кога самовлюбеността нанася повече вреда- при актьорите или при политиците? А дали прекалената самонадеяност може да провали както един актьор, така и един политик? Как се зарежда човек с енергия, когато работи в един такъв труден сектор като културата?

"Когато не се влагат достатъчно усилия в една работа, то тя няма и как да се получи. Успехът зависи от това какви цели си поставяш, колко си можещ, колко си отговорен, колко си гъвкав... Всичко зависи от теб самия! А ако "заразиш" с тази идея и една общност, то значи че успехът ще зависи и от тази общност. Преди всичко обаче е компетентността. Без компетентност нищо няма да се получи."

Такава пък се получи днес в "Калейдоскоп" моментната снимка на Поли Трифонова. За хората, с които тя работи през годините и които я познават добре, нейната взискателност към всичко, с което се захваща, може понякога им идва в повече. Но това е нейният начин всяка добра идея да бъде завършена- да се гради с отговорност и любов, стъпка по стъпка, без суетня и лековерие. Дори когато човек е уморен. Дори когато е на прага на разочарованието. Дори когато животът се е подредил по начин, който не е бил очакван и предсказуем. Затваряш болката в сърцето си и продължаваш напред.
По публикацията работи: Ваня Минева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Борис Парашкевов

Защо французите говорят френски, а не французки

Етимологията или произходът на думите открай време е изкушавал човешкия ум и въображение. Което от една страна е похвално, но от друга крие риска привидното или желаното да бъде взето за истина. Неведнъж в предаването сме предупреждавали за това, а и нашите етимологически разходки във времето и пространството, вярвам, са убедили слушателите ни, че..

публикувано на 20.08.24 в 17:15
Любомир Левчев

В капана на думите с поета Любомир Левчев

Който има спомени от 90-те години на миналия век – трудни и повратни във всяко отношение, ще помни и различната реакция на известни лица от културния елит на държавата в онзи момент. Предполагам, че достойните и самокритични личности са съзнавали отговорността си да вземат страна или да изразят позиция към процесите, знаейки, че думите им имат..

публикувано на 29.07.24 в 09:15

Стратегия на общуването с Таня Масалитинова

Може и да не е за вярване, но за тези 30 години предаването "За думите" преживя доста изпитания, прераждания и премествания на началния час, докато стигне дотук. Хубавото на тази сложна биография е, че никога не сме имали комфорта да се отпуснем блажено и да заседнем в рутината. През 1997 г. след поредното прекрояване на програмата,..

публикувано на 23.07.24 в 10:26

Български географски имена в Европа

Европа е не просто име на континент, а символ на култура и цивилизация, която от векове е модел и мярка за ценностите в съвременните общества. Явно трудно постижими, защото и днес, почти 2 десетилетия, откакто страната ни е официално членка на общността на европейските държави, все още трябва да се убеждаваме, че и ние сме европейци като другите...

публикувано на 09.07.24 в 08:05

Стефан Цанев: Езикът крие в себе си някаква магика

Един от гласовете, които пазим в богатия звуков фонд на предаването, е на големия писател, драматург и поет Стефан Цанев. Според изследване на "Галъп интернешънъл" той беше най-четеният български поет през 1995 г. В предаването, което през 1996 г. все още се казваше "Какво се крие зад думите", писателят внесе своя оригинален поглед към този..

публикувано на 02.07.24 в 10:12