Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първият филм за Ботев от 45 години насам гостува на Видин

Снимка: РАДИО ВИДИН

СнимкаХудожествено-документалният филм за Ботев "Ботев: От Голгота към свобода" гостува на Видин по повод годишнината на ПМГ "Екзарх Антим I". Филмът е с дължина 45 минути. В момента създателите му реализират национално турна в 35 училища в страната. Режисьор и продуцент на филма е 23-годишният Искрен Красимиров , потомък на ботевия четник Никола Минков от с. Долна Кремена, Врачанско. Искрен е роден в град Мездра, завършил е Арт Колеж по екранни изкуства в София и Нов Български Университет, специалност "Кино и ТВ". Развитието на сюжета във филма за Ботев е базирано на доста интересна идея- проследяването на събитията става по обратен път, тръгва се по стъпките на Ботевата чета от Балкана към Дунава: 

Снимка"Тази идея е на сценариста Красимир Стефанов, който е дългогодишен журналист от БНТ. Негова е и идеята да включим шестима ученици, чието присъствие доста освежава скучните понякога исторически факти"- каза за "Цветовете на деня" по РАДИО ВИДИН младият режисьор. Изисква се голяма смелост, информираност и хъс, за да се направи филм за Ботев. Ето как успява да осъществи тази своя идея Искрен Красимиров:

"Много именити колеги и режисьори ми казваха да не се захващам с този проект, защото Ботев е прекалено голям залък за всяка уста. Дори един режисьор ми каза, че съм луд, на 22 години да тръгна да правя филм за Ботев! Но нещата се случиха с много четене на историята, много мислене и скромен бюджет."

Интересен е фактът, че през последните 45 години, никой не е правил филм, посветен на великия революционер и поет Христо Ботев.

"Последният филм за Ботев е правен преди 45 години. Имахме идеята член на Патриотичния съюз, който участва във възстановките, да играе ролята на Ботев, но той се уплаши да поеме тази отговорност . Тогава случайно намерихме Филип Филипов, боядисахме косите и брадата му и сами виждате поразителната прилика. Плановете ни са да направим филм за Любен Каравелов и Васил Левски , където също ще използваме Филип." 

СнимкаФилип Филипов е на 56 години, от Враца, по професия педагог, в момента- кариерен консултант в център за кариерно ориентиране, работил е и в колбасарски цех, като касапин и хигиенист: "И не ме е срам да го кажа! Имам четири деца, четири внука и внучка. Аз съм вярващ православен християнин." Първата си магистратура завършва в Националната спортна академия, специалност "Физическо възпитание и треньор по футбол", следва Духовната академия в Софийския университет- "Богословие" и трета магистратура "Психология и философия":

Снимка


"Понякога съм трън в очите на управляващите и измислените културтрегери. Направихме този филм, за да може децата ни да не си мислят, че Ботев и Левски са дясното крило на "Реал Мадрид" или централния нападател на "Барселона", или нещо друго... Опитваме се, докато гледат филма, децата да вземат прашинка от духа на великите българи!" Накрая той пожела на присъстващите ученици:

"Бъде българи, много големи българи!"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Левчев

В капана на думите с поета Любомир Левчев

Който има спомени от 90-те години на миналия век – трудни и повратни във всяко отношение, ще помни и различната реакция на известни лица от културния елит на държавата в онзи момент. Предполагам, че достойните и самокритични личности са съзнавали отговорността си да вземат страна или да изразят позиция към процесите, знаейки, че думите им имат..

публикувано на 29.07.24 в 09:15

Стратегия на общуването с Таня Масалитинова

Може и да не е за вярване, но за тези 30 години предаването "За думите" преживя доста изпитания, прераждания и премествания на началния час, докато стигне дотук. Хубавото на тази сложна биография е, че никога не сме имали комфорта да се отпуснем блажено и да заседнем в рутината. През 1997 г. след поредното прекрояване на програмата,..

публикувано на 23.07.24 в 10:26

Български географски имена в Европа

Европа е не просто име на континент, а символ на култура и цивилизация, която от векове е модел и мярка за ценностите в съвременните общества. Явно трудно постижими, защото и днес, почти 2 десетилетия, откакто страната ни е официално членка на общността на европейските държави, все още трябва да се убеждаваме, че и ние сме европейци като другите...

публикувано на 09.07.24 в 08:05

Стефан Цанев: Езикът крие в себе си някаква магика

Един от гласовете, които пазим в богатия звуков фонд на предаването, е на големия писател, драматург и поет Стефан Цанев. Според изследване на "Галъп интернешънъл" той беше най-четеният български поет през 1995 г. В предаването, което през 1996 г. все още се казваше "Какво се крие зад думите", писателят внесе своя оригинален поглед към този..

публикувано на 02.07.24 в 10:12

Победителите в детския литературен конкурс "Искри" – директно от БНР

Целта на конкурса е насърчаване на децата за творческа и индивидуална изява. Да открива, популяризира и подпомага развитието на талантливите деца! Победителите в конкурса на 41-вия Национален конкурс за детско литературно творчество "Искри" 2024 г. – бяха избрани от жури в състав: Оля Стоянова, Митко Новков, Цвета Брестничка, Виктор Чулев и..

публикувано на 23.06.24 в 09:30