Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

85 години Българско пещерно дружество

БНР Новини
Пещерен параклис край скита „Света Ана”
Снимка: Алексей Жалов




На 18 март през 1929 г. у нас е създадено Българското пещерно дружество. Ето защо целият месец е празничен за родната спелеология.
Всъщност, пещерите са сред най-ранните местообитания на хората. В пещерата „Козарника” има следи от човешко присъствие на 1 милион и 600 000 хиляди години!... В наше време любителите на пещерно дело тръгват към своите занимания, водени от различни мотиви: желание за спорт, за развлечение, за проверка на характера и дори спускане в пещера само от любопитство… Има рекорди, постижения, научни открития – като във всяка друга област.
Само няколко щриха от богатата биография на българската спелеология: знаете ли кой е бил първият председател на дружеството? – Проф. д-р Стефан Петков! Преди това той е сред учредителите.
Еменската пещера е първата (1887 г.) картирана пещера в България. Първата пещерна карта е дело на Карел Шкорпил, чието име срещаме още като учител в Пловдив, Варна , Русе, Велико Търново, а също и като директор на Археологическия музей във Варна.
Пръв археологически разкопки в пещери у нас прави С. Юринич край Дряново, годината е 1891.
Първият каталог на български пещери е издаден от Ненко Радев (1899-1944).
От 1975 г. в Българската федерация по пещерно дело се създава Главна картотека на българските пещери, ръководена от инженер-маркшайдер Радуш Радулов (1911-1991).
Как българските спелеолози посрещат рождения ден на дружеството?
Има различни прояви, за да може широк кръг почитатели и съмишленици да споделят емоциите от хубавата годишнина. Фоторазказ показва „25 години българско-китайско спелеоложко сътрудничество”. Друга фотоизложба разкрива „Тайните на пещерите на Света Гора Атонска”.
Програмата на честванията включва и Балканска спелеоложка конференция (28-30 март 2014 г.) – място за споделяне на опит, срещи с колеги и партньори, както и спечелване на нови последователи.
Честит празник!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Балъклъ гьол е емблематично място за града

Легенди и истории от турския град Шанлъурфа

Турският град Шанлъурфа се намира близо до границата със Сирия, наблизо са градовете Кахраманмараш и Газиентеп, на североизток се намира Диарбекир, на югоизток – Мардин. Това е районът, който беше изключително силно засегнат от земетресенията през 2023 г., но за щастие, днес в града трудно могат да се видят следи от опустошителното земетресение,..

публикувано на 15.07.24 в 17:25

Религия в средното училище – дали и как?

В последните дни в публичното пространство се засилиха гласове, които сме чували и преди, в полза на задължителното въвеждане на религия в масовото средно училище. Те изглежда принадлежат на определени кръгове, които категорично настояват за това и имаха повод да изложат отново публично аргументите си. По въпроса обаче има различни мнения и гледни..

публикувано на 15.07.24 в 14:05

Стопанският факултет на СУ ще финансира млади специалисти

"TWIN4ECO се казва проектът и е класически туининг проект, който е насочен към повишаване на капацитета на научна организация, в случая на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", като това включва международни конференции, обмен и обучение на млади асистенти, доценти, професори, като в рамките на период от две-три години да се извърши..

публикувано на 15.07.24 в 10:00

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50