България си осигурява постоянен достъп до природен газ с участие в изграждане на плаващ терминал в морето в близост до град Кавала. Очаква се преговорите по проекта да приключат до края на тази година, съобщиха в Атина.
Идеята за създаване на плаващ терминал за природен газ е на гръцката държавна газова компания ДЕПА, която води преговори с българското правителство за съвместно изграждане. Така се създава дистрибуторна мрежа между страните, като България ще получава втечнен газ от Гърция и има възможност да го транспортира за Румъния и Сърбия. Според експерти, изграждането на този вертикален газопровод в морето близо до град Кавала осигурява на България енергийна сигурност. Гърция вече има изграден един терминал до остров Ревитуса.
От министерството на външните работи в Атина съобщиха, че споразумението с България се очаква да бъде ратифицирано до края на тази година. Системата на захранване е следната – изгражда се мрежа от интерконектори, които се захранват от съществуващия гръцки терминал за втечнен газ, от един плаващ терминал и основно от Трансадриатическия газопровод, които ще снабдява Европа с азерски газ.
Правителството на Румъния също проявява интерес за включване в проекта за терминала при Кавала, съобщиха от гръцката енергийна компания ДЕПА.
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg