България си осигурява постоянен достъп до природен газ с участие в изграждане на плаващ терминал в морето в близост до град Кавала. Очаква се преговорите по проекта да приключат до края на тази година, съобщиха в Атина.
Идеята за създаване на плаващ терминал за природен газ е на гръцката държавна газова компания ДЕПА, която води преговори с българското правителство за съвместно изграждане. Така се създава дистрибуторна мрежа между страните, като България ще получава втечнен газ от Гърция и има възможност да го транспортира за Румъния и Сърбия. Според експерти, изграждането на този вертикален газопровод в морето близо до град Кавала осигурява на България енергийна сигурност. Гърция вече има изграден един терминал до остров Ревитуса.
От министерството на външните работи в Атина съобщиха, че споразумението с България се очаква да бъде ратифицирано до края на тази година. Системата на захранване е следната – изгражда се мрежа от интерконектори, които се захранват от съществуващия гръцки терминал за втечнен газ, от един плаващ терминал и основно от Трансадриатическия газопровод, които ще снабдява Европа с азерски газ.
Правителството на Румъния също проявява интерес за включване в проекта за терминала при Кавала, съобщиха от гръцката енергийна компания ДЕПА.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg