Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

3
Снимка: DFA

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян.

"Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както и режисурата на Крикор Азарян – този магически реализъм, който той внасяше в българския театър. И младите просто да видят това нещо. Това искаме – този текст да преминава през младите, да стига до тях.

Това е изключителен, световен текст. Това не са бомбастични фрази. Това са ми го казвали братя Тавиани. И ние трябва да сме горди, че имаме такъв изключителен творец", сподели преди премиерата Валентин Танев, който участва в спектакъла, а от края на миналата година е и творчески директор на Димитровградския театър.

"Да контактуваш отблизо с Азарян, беше привилегия, и някак си тази постановка ни сближи още повече. Той беше много човечен, много разбиращ. Той казваше: Аз съм тук, за да отнема вашата болка", връща се в спомените актьорът, който определя Крикор Азарян като свой духовен баща.

За ролята на Лазар в това представление Валентин Танев получава през 2005 година награда "Икар" за главна мъжка роля, Михаил Шишков е отличен с "Икар" за музиката в спектакъла, а Малин Кръстев – с "Аскеер" за поддържаща мъжка роля за ролята на кучето Шаро.

"Тя и самата постановка е оценявана много, но най-голямата оценка, която съм имал, е от млади колеги актьори и режисьори, които ми споделят, че това е постановката, която ги е накарала да се захванат с тази професия".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32