Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Музиката и вечните категории”: За музикално красивото

„Тъй като музиката не притежава образец в природата и не изказва понятийно съдържание, то за нея може да се разказва само със сухи технически определения или с поетични фикции. Царството и действително не е „от този свят”.” – пише Едуард Ханслик.
Като музиковед и музикален критик Ханслик пропагандира наследството на Й.С.Бах, Хендел, Бетовен (когото сравнява с Шекспир).  Централно понятие в неговите музикално-естетически трудове е „абсолютната музика”. От 1848 г. сътрудничи на „Виенер Цайтунг”, по-късно и на „Ди Прессе”. Ханслик е един от най-авторитетните музикални критици в Европа от онова време. От 1861 г. е професор във Виенския университет. Теорeтичните му трудове са събрани в 13 тома. Той е привърженик на Брамс и противник на Вагнер, Хуго Волф и Брукнер в прочутото противопоставяне между брамсианци и вагнерианци, разразило се във Виена във втората половина на ХІХ век.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Киберзаплахите и разширената реалност

Kакви са най-често срещаните заплахи при потапящите технологии (immersive experience) и как могат да бъдат управлявани рисковете, свързани с личната неприкосновеност и сигурността на потребителите?  За киберзаплахите и разширената реалност разговаряме във "Време за наука" с Момчил Алексиев , основател на първата българска платформа за VR, както..

публикувано на 08.10.24 в 11:57
Проф. Пламен Гацов

Сърцето през зимата...

В това издание на "За здравето" гостува кардиологът проф. Пламен Гацов. С него акцентирахме върху различните фенотипове на артериалната хипертония, говорихме за сърдечно-съдовите болести на средната и напредналата възраст, за стареенето на сърцето. Срещата ни започна необичайно – с въпрос към аудиторията в кой дял на изкуството твори проф...

публикувано на 08.10.24 в 09:25
Ануш абур

Ануш абур

В предаването "Радиоенциклопедия" по програма "Христо Ботев", в поредицата "Сладкото като история и ритуал", разказваме за сладкия вкус на арменците у нас. Нарекохме изданието "Ануш абур", което означава "сладка супа", позната у нас повече като ашуре – вкусна и важна обредна храна. Чрез разказа за ашурето, баклавите и кадаифите, бадемовите..

публикувано на 08.10.24 в 08:05
 проф. Радостина Александрова

Генната терапия е иновативно лечение за различни специфични заболявания

След десетилетия на приливи и отливи, на възторзи и разочарования генната терапия вече не просто чука на вратата, а я е отворила и смело пристъпва към нас, обещавайки да донесе така жадуваното изцеление на милиони хора. През последните години най-малко 9 генни терапии бяха одобрени от здравните институции в САЩ и/или Европа за приложение при..

публикувано на 07.10.24 в 09:30
Теодора  Церовска и Методи Котев

Архитектурата – изкуство и математика с Методи Котев

Младият архитект Методи Котев или както той се нарича "бебе архитект", въпреки зеленината си ни предоставя своя интересен поглед върху архитектурата. Неговата страст започва още от ранна детска възраст покрай семейството му, което окуражава креативната му мисъл и се развива в същата сфера. През детската игра до университета, той успешно завършва УАСГ..

публикувано на 07.10.24 в 09:01