Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фичър за един кандидат за Нобелова награда за мир – 5 април, 15.30 часа

Ирена Сендлерова била категорично против това животът й да бъде определен като героичен и многократно казвала, че това, което е направила е малко, недостатъчно, и затова я мъчи съвестта.
Когато през 1939 година Полша е окупирана, Ирена Сендлерова като сътрудничка на варшавското Управление на здравеопазването и член на полската организация Съвет за помощ на евреите „Жегота” често посещава Варшавското гето и се грижи за болните деца. Същевременно организира тайното извеждане на деца от гетото, които после са били изпращани по специални канали към нови католически семейства, манастири и детски домове в Полша. Това продължава 4 години. Извежда децата от гетото, като ги скрива в линейки, пожарни коли, дори в канализационните колектори, веднъж скрива едно под полата си и успява да го изведе. Арестувана е от Гестапо на 20 октомври 1943 година и подложена на мъчения, но отказва да съобщи имената и да посочи следите на спасените деца. Осъдена е на смърт, но не е разстреляна в деня на екзекуцията, защото германският офицер, която я охранявал, бил подкупен от „Жегота”.
Става дума за 2500 деца.
СнимкаПрез 1965 година израелският музей на Холокоста „Яд ва-Шем” я удостоява със званието „Праведници на света”. През 2006 г. полският президент и премиерът на Израел издигат кандидатурата й за Нобелова награда за мир, но наградата е връчена на вицепрезидента на САЩ Ал Гор. Много новинари оценяват този факт като най-големия срам в историята на Нобеловите награди.
Децата, спасени от Ирена Сендлерова, в един много по-късен етап от живота си научават кои са, какво точно им се е случило и какво ги свързва. Елжбйета Фицовска, един от героите на фичъра „На онази страна или историята на Ирена Сендлерова”, е едно от тези деца. Когато Ирена Сендлерова умира на 98 годишна възраст през 2008 година, 700 от нейните 2500 спасени еврейски деца, са все още живи.
Цезари Галек е радиодокументалист от Полско радио Заход, Жельона Гура. Носител е на поредица от национални и международни награди, между които и наградата Премиос Ондас.

На 5 и 12 април от 15.30 часа ще чуете фичъра на Цезари Галек, чийто главен герой е Ирена Сендлерова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05