Freedom House публикува годишния си доклад за състоянието на свободата на медиите по света. В класацията за 2013-а в глобален аспект се отбелязва негативна тенденция, характерна за последните десет години. На върха на класацията са Холандия, Норвегия и Швеция.
С най-ниско ниво на свобода на словото са страни от Централна Азия, Кавказкия регион, Русия, Украйна и Беларус. 75% от населението там живее в среда, лишена от упражняване на една от основните свободи. Налице е цялостен контрол на правителството спрямо медиите в по-голямата част от тези държави. Освен това се среща и насилие над журналисти.
Това съобщи за Българското национално радио доктор Карин Карлекър, която е директор на проекта "Свобода на медиите" към "Фрийдъм хаус". Тя допълни, че България също е част от негативната тенденция.
В България се забеляза малък спад с два пункта. Това е най-лошият резултат за изминалите пет години в България. Страната обаче продължава да е в категорията на "частично свободните медии". Това, което виждаме, са дела за клевета срещу журналисти. Въпреки че не са успешни, те се срещат често и това по един или друг начин рестриктира медийната среда. От друга страна правителството продължава да оказва натиск върху регулаторния орган за електронни медии. Забелязваме и проблеми, свързани със собствеността на медиите и контролиране на съдържанието от частни собственици. Продължават и случаите на натиск и заплахи срещу репортери в България. Имало е нападения и тормоз, които сме посочили в доклада, каза д-р Карлекър.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg