Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Мишев за универсалния талант на Иван Андонов

Снимка: БГНЕС

Миналата година по това време Люба Маричкова, съпругата на режисьора Иван Андонов, събра и издаде една книга със спомени на приятели и колеги за него. Първият текст там е негов, писан е през 2004 г. и не е довършен, но като че ли е знаел, че тази книга ще започне именно с него. Започва така:

Сега, когато ме гонят срокове, започнах много да анализирам, дълго да обмислям… Изобщо пипкам се и си уморявам картините… Винаги мога да замажа някоя картина и да започна отново. На чисто! Но съмненията все остават, дори под замазката. Пикасо е рекъл: „Аз не търся! Аз намирам!” Аз пък се съмнявам! Никога не съм се харесвал, но съм искал другите да ме харесват. И то много! Всъщност не мен, а нещата, които правя. Първото ми намерение беше да стана художник, но младежката ми глупост ме накара да мисля, че художниците живеят твърде самотно и затова се обърнах към режисурата. Още не знаех прелестта на самотата…

Пиша тези редове и не знам дали отново ще ме развълнуват спомени за радости и тревоги, загуби, успехи и падения, но знам как ще ме заболи от тръните на грехове и грешки, които никога не мога да поправя. Не вярвам в изкуплението, а индулгенциите няма откъде да купя. На моите години всеки нормален човек е разбрал, че няма правда, няма справедливост и няма да получи компенсация. Поне на този свят. За Онзи гаранция няма!


Актьор, художник, кинорежисьор, сценарист, създател на анимационни филми, естет в широк и тесен смисъл, той ни остави едни от най-големите български филми - „Покрив”, „Черешова градина”, „Дами канят”, „Бяла магия”, „Вчера”, „Вампири, таласъми”... Най-характерната му черта беше талантът, който беше универсален. Покорни му бяха всички жанрове и обичаше да провокира по различен начин…

По повод 80-годишнината от рождението на Иван Андонов помолих писателя Георги Мишев, сценарист на два от неговите филми, да разкаже спомени за него.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Млади автори представят свои фотокниги

Дамян Думанов и Боян Кривошиев са двама млади автори, които следват фотография във Виена и в София. Те представиха свои фотокниги в лимитиран тираж в галерия " Синтезис " . „За една година успоредно се разви нашия интерес към формата на фотокнигата – казва Дамян Думанов – това са нашите първи стъпки и опознаване на формата. Личният елемент..

публикувано на 26.07.24 в 19:10

"Самоопределения на скулптурата" на "Шипка" 6

По случай своята 70-годишнина известният  художник, артист и скулптор Иван Русев предложи на своята публика, колеги и приятели изключително интересен проект, фокусиран върху базисните условия на скулптурата в днешно време.  В галерията на СБХ на "Шипка" 6, на целия първи етаж се представя иновативната експозиция, посветена на 70-годишнината на..

публикувано на 26.07.24 в 18:40

"Среща в Бургас" с музиката на Георги Милтиядов

Плевенската филхармония кани публиката на Бургас на 29 юли в Спортната зала на града, където ще има концерт-спектакъл с музиката на Георги Милтиядов . Спектакълът "Среща в Бургас" включва имената на изпълнителите:  Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Цветан Недялков, Невена Пейкова, Квартет "Белканто" и др. Режисьор е Христо..

публикувано на 26.07.24 в 17:58

Изкуство, история и романтика в романа "Благородството задължава" на Ангелина Ангелова

"Благородството задължава" е роман на българската писателка и авторка на исторически епоси Ангелина Ангелова. Той е трети в нейната творческа биография след "Сърцето помни", "Любовта на музата". Ангелина Ангелова се впуска в страстен танц от изкуство, минало и романтика. Действието в книгата се развива в средата на XIX век и пренася читателите от..

публикувано на 26.07.24 в 12:30

ЛАДУ за петнадесети път в Националната художествена академия

Между 1 и 31 август тази година за петнадесети път в делничните дни от 9 до 18 часа ателиетата на Националната художествена Академия ще съберат децата и учениците между 6 и 18 г., за да рисуват. Лятната академия за деца и ученици тази година е посветена на 130-годишнината от рождението на Жорж Папазов и летните Олимпийски игри в Париж. Изборът на..

публикувано на 26.07.24 в 09:00