Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да се предпазим от инфекциозните гастроентерити през лятото

Инфекциозните гастроентерити са сериозна заплаха, която може да провали не само отпуската ни, но и да застраши сериозно здравето, особено това на децата.
От началото на месеца Регионалните здравни инспекции започнаха първите проби за чистотата на морската вода. Извършва се мониторинг на два микробиологични показателя – ешерихия коли и чревни ентерококи, които са потенциално опасни за здравето на къпещите се. Инспекцията във Варна съобщи, че от 23 проверени пункта – в 14 водите за къпане отговарят на препоръчителните стойности, само 8 на задължителните, а един - Офицерският плаж край Варна – не отговаря на тях, за поредна година.
Годишните летни отпуски започват и цели семейства, особено родителите на малки деца поемат на път със свито сърце, защото за съжаление от известно време насам инфекциозните гастроентерити станаха наш спътник по време на лятната ни ваканция. Какво да направим, за да се защитим и реагираме бързо при критична ситуация? Разговор с проф. Майда Тихолова, национален консултант по инфекциозни болести, ръководител Катедра по инфекциозни болести, паразитология и тропическа медицина към Медицинския университет в София и началник Клиника за лечение на невроинфекции, въздушно-капкови, покривни и трансмисивни в Болницата за активно лечение „Проф. Иван Киров”.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Н. Пр. Йоси Леви Сфари и Михайлина Павлова

Н. Пр. Йоси Леви-Сфари: Голямото предизвикателство е да направим разграничението между добро и зло

" Студентите и учениците трябва да знаят, да учат, да бъдат добри човешки същества. Да допринесат за общността и да се защитят от омразата, от дезинформацията, която се разпространява по целия свят. Когато ние започвахме да учим преди години, беше доста различно спрямо днешния ден. Предизвикателствата, пред които са изправени нашите деца, са много..

публикувано на 13.09.24 в 17:50

Анна Мурашенко: Най-грубият въпрос към ветеран е "Колко човека си убил"

Как да разговарят журналистите с ветерани, завърнали се от плен в Русия, и кои са най-честите грешки, които могат да бъдат допуснати, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Анна Мурашенко , основател на благотворителния фонд "YOUkraine" "Когато се срещаме с герой от фронта, на първо място, трябва да видим в него човека, личността...

публикувано на 13.09.24 в 16:00

Незаконното и опасно строителство в центъра на София след проверката на ДНСК

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – на бул. "Христо Ботев" № 73,  в продължение на месеци води жителите на района към състояние на безизходица. На 19 юли в "Законът и Темида" разгледахме частния случай на Велина Иванова, която се обърна към екипа на предаването след поредица от сигнали към администрацията на Община..

публикувано на 13.09.24 в 15:25
Адв. Христиан Митев и Анелия Торошанова

"Съвети на адвоката" с адв. Христиан Митев

В рубриката "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в ефира на "Законът и Темида". Слушателка, която сама отглежда детето си след развод, но не получава присъдената ѝ издръжка от бащата, пита по какъв законов ред може да се справи с този проблем.   По думите на адв. Митев това е често срещан проблем в..

публикувано на 13.09.24 в 13:26
Божидар Александров и Бюлент Мюмюнов

Бюлент Мюмюнов: Светът на спорта днес през очите на един спортен журналист

Равносметката на постиженията и емоциите от Олимпийските и параолимпийските игри в Париж в "Нашият ден" прави спортният журналист  Бюлент Мюмюнов , отразявал събитията от френската столица. Мюмюнов споделя насладата от спортното зрелище и срещата с редица златни атлети, чиито емоции успява да съпреживее на живо.  По думите на журналиста светът..

публикувано на 13.09.24 в 10:39