Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въпреки бедствията имуществените застраховки остават непопулярни

Снимка: БГНЕС

Под 10 % от домовете в България имат застраховка, по данни на Комисията за финансов надзор, при над 90 % застраховани жилища в държавите от Западна Европа. Страната ни е на последно място по дял на застраховани имоти в Централна и Източна Европа. Какво не знаем за имущественото застраховане?
При покупка на застраховка трябва да внимаваме за това какви покрития ни предлага тя, защото често при търсенето на по-ниска цена, без да искаме или подведени от посредника, който ни продава, сключваме застраховка с „орязани” покрития. При сключването на имуществена застраховка е добре да ползваме услугите на застрахователен консултант – несравнимо по-евтино е, отколкото да рискуваме да останем незащитени при беда. Разпитвайте за всичко консултантите си, задавайте им въпроси по договора и полицата, която подписвате и ако ви кажат, че нещо е евтино задължително ги попитайте „Защо?”.
Какви рискове трябва да покрива една имуществена застраховка, за да сме спокойни, че домът ни е защитен? Защо в някои от застраховките, трябва допълнително да добавяме рискове като наводнение, буря, земетресение, свличане на земна маса, вандализъм и други? Кои са правилата на застрахователния пазар, които не познаваме и как да търсим правата си, ако сме ощетени.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36