Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Св. Панталеймон – Панталей Пътник

БНР Новини
Едно от най-разпространените вярвания, свързани с този ден, е че на Св. Пантелей лястовиците и щъркелите отлитат за топлите страни или „се събират да пътуват”.
Празникът Свети Пантелей се чества на 27 юли. Според народните представи Св. Пантелеймон е по-малък брат на Свети Илия и като него е покровител на летните бури, порои и наводнения. Оттук идва и едно от наименованията му - Воден Пантелей.
В България най-много този празник се празнува в Странджанския край, където множество храмове и параклиси носят името на светеца, а водата в тях се смята за лековита и много болни посещават аязмата на светите места в този ден.
В православния календар се чества св. великомъченик Пантелеймон, роден в гр. Никомидия през ІІІ век. Панталеймон се обучавал в лекарската професия и бил известен с милосърдието и безвъзмездните си грижи за бедните хора. Заради християнската си вяра е подложен на жестоки мъчения и през 305 година е посечен от хората на император Максимилиян. Преданието гласи, че вместо кръв от тялото му потекло мляко. На иконите с негово изображение светецът е изографисван като лечител. През ІХ век при манастирите на негово име в Охрид и Преслав били създадени лечебници и медицински школи.
Българите приемат светеца лечител за закрилник на пътниците. Празникът се нарича: Пантелей, Пантелей пътник, Панталей, Воден Панталей, а още и Църна Паталея.
Лекарите, гледачите, врачките не гадаят и не лекуват през този ден, за да не ги накаже светеца. Поверието гласи, че ако жените на този ден работят може да се случи нещо лошо в дома.
Денят се приема за подходящ за пътуване, откъдето е и името му Пантелей Пътник.
Имен ден празнуват: Добрин, Пантелей, Добри, Добрина.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45

"Несломен" е новият албум на Димитър и Христо

След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо  издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..

публикувано на 19.11.24 в 16:25