Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археология и орнитология – две нестандартни предложения за алтернативен туризъм

БНР Новини
Поморийското езеро предлага възможности за алтернативен туризъм – една от атракциите, които защитената местност предлага, е пускането обратно в дивата природата на птици излекувани в Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани.
Снимка: БГНЕС
Алтернативният туризъм в различните му форми – културен, исторически, селски, с цел наблюдение на растения и животни от дивата природа или екстремен, отдавна не е бунтарска мода или екзотика. Превърна се в любимо хоби на българи и чужденци. А в някои по-разумни и подредени държави и в печеливша индустрия, която създава малък и среден бизнес, развива инфраструктура, подпомага традиционните производства, опазването на културното наследство и околната среда. Стремим се към това и ние, защото имаме най-важното- изобилие от дадености и ресурси.
За изкушените от археологията и орнитологията у нас има огромен брой възможности. Кои са все още непопулярните и магнетични с древната си история места, които можем да посетим, за да наблюдаваме археологически разкопки, ни съветва проф. Казимир Попконстантинов, откривателят на мощите на Св. Йоан Кръстител, на най-рано датираният старобългарски надпис от 921 година, времето на цар Симеон Велики, изследовател на над 50 скални манастира и един от малцината българи носители на Хердерова награда. Идеи за още приключения, този път в света на пернатите, ни дава и Минчо Минчев от Българското дружество за защита на птиците.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36