Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоколекция: В памет на загиналите във войните: 1885-1918

БНР Новини

Четири войни разказани от Иван Вазов, Йордан Йовков, Тодор Кожухаров, Владимир Сис. Войни на победи, подем и възторзи. Войни на покруса и непреодолими разочарования.
От осми септември до трети октомври, радиотеатърът ще излъчи двадесет разказа, повечето от които са малко известни. „Иде ли?” на Иван Вазов е в учебниците, но колко са чували, или чели „Когато Одрин беше наш”?
Сред военните разкази на Йовков има блестящи произведения, останали умишлено в сянка: „Триумф”, „Мустафа ачи” – епични картини на конни атаки, „Хермина” – смъртно наранени души, Призракът” – старият воин – печален и обвиняващ, „Те победиха” – апотеоз на силата и предаността на двамата другари от едноименната скулптура.
Малко са разказвачите така грубо премълчавани както Тодор Кожухаров – безупречен офицер, герой от войните, общественик, политик, издател на вестник „Слово”, патриот, защитник на българските евреи. На първи февруари 1945 година е застрелян в двора на Съдебната палата. Защото депутатската банка и министерското кресло тежат на комунистическата везна на Темида повече от всичките му заслуги към отечеството. Ще звучат разказите „Примирието”, „Земляци”, Ординарец”, „Пленник”, „Новобранец”, „Човещина”. Войнишки съдби разказани с обич и искрена мъка.
България помни Иречек, братя Шкорпил, Мърквичка, Прошек, но е забравила Владимир Сис. Дори да беше написал само „Гробовете на Трикери” пак заслужаваше уважението и благодарността на българите. Но той е и от малкото чужди автори, да не е и единственият, който дири виновниците за втората балканска война извън България. Археолог по образование Сис отлично познава историята на Балканите и убедено и убедително защищава интересите на България в Македония, Тракия и Добруджа. В статии и научни трудове аргументирано доказва, че така нареченият македонски език не е нищо по-различно от българския. Печели смъртни врагове. Преживява три атентата. След войните работи за културното сближаване на българи и чехи. Името и заслугите му са неглижирани след 1950 година, когато подобно на Тодор Кожухаров е обвинен в държавна измяна и Държавният съд в Прага го осъжда на 25 години строг затвор. Умира 57 година. 1968 година е реабилитиран. В България едва отскоро. Радиотеатърът ще излъчи в две части „Гробовете на Трикери”.
Разказите ще звучат всеки делничен ден: сутрин от девет и петдесет и вечер от двадесет и един часа и двадесет минути в неповторимото изпълнение на Марин Янев.

А ето и постановките по реда на тяхното излъчване:
Понеделник, 8 септември – „Те победиха”, Йордан Йовков
Вторник, 9 септември – Иде ли?”, Иван Вазов
Сряда, 10 септември – „Ординарец”, Тодор Кожухаров
Четвъртък, 11 септември – „Мустафа ачи” , Йордан Йовков
Петък, 12 септември – „Пленник”, Тодор Кожухаров

Понеделник, 15 септември – „Белият ескадрон”, Йордан Йовков
Вторник, 16 септември – „Земляци”, Тодор Кожухаров
Сряда, 17 септември – „Когато Одрин беше наш”, Иван Вазов
Четвъртък, 18 септември – „Триумф”, Йордан Йовков
Петък, 19 септември – „Примирието”, Тодор Кожухаров

Понеделник, 22 септември – „Хермина”, Йордан Йовков
Вторник, 23 септември – „ Пирин”, Йордан Йовков
Сряда, 24 септември – „При езерото Туркоя”, Йордан Йовков
Четвъртък, 25 септември – „Василий Павлович”, Тодор Кожухаров
Петък, 26 септември – „Новобранец”, Тодор Кожухаров

Понеделник, 29 септември – „Гробовете на Трикери”, Владимир Сис (първа част)
Вторник, 30 септември – „Гробовете на Трикери”, Владимир Сис (втора част)
Сряда, 1 октомври – „Другар”, Йордан Йовков
Четвъртък, 2 октомври – „Човещина”, Тодор Кожухаров
Петък, 3 октомври – „Призракът”, Йордан Йовков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05