В отворено писмо до министъра на здравеопазването гражданският сектор настоява да бъде отменена наредбата на бившия здравен министър, с която се променя границата между раждане и аборт. Гражданските организации посочват защо искат да се възстановят старите критерии в стандарта "Акушерство и гинекология" и да се върне решението за живо родено дете да се смята такова над 600 грама, а не както е по новия стандарт - над 800 грама.
Нина Николова от "Нашите недоносени деца" посочи:
Една сива зона при тези деца между 600 и 800 грама и 22-ра и 26-а гестационна седмица. Увеличавайки тези седмици на 26-а гестационна седмица и на 800 грама, обричат определен брой деца, родени под това, може би да нямат шанс за живот. В крайна сметка те се водят като аборт.
Да отпадне и изискването за тридневна преживяемост преди гражданската регистрация на живо родените бебета с ниско тегло, за да се премахне нехуманната практика у нас те да се считат за биологичен отпадък:
Тези деца имат право на ЕГН и тези родители имат право да си погребат децата така, както подобава. И това, за което апелираме в писмото, е осигуряване на палиативни грижи. На Запад тези грижи се прилагат, трябва да се уважава всяко човешко същество, независимо кога е родено.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg