Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Радио – любов моя”: Концепцията на Димитър Ненов за музиката в Радио София

Снимка: архив
В предаването заедно с Антоанета Радославова ще ви запознаем с концепцията за музикалните програми на Димитър Ненов - първият музикален уредник на създаденото през 1935 г. държавно Радио София. За съвсем кратък период от две години (до 1937) той полага идеи, които са от изключително значение за бъдещето на новата институция. Във визиите му – институция с изключително отговорна културна мисия и национален облик, която съизмерва ръст с европейските радиостанции.
Ако в предшестващото „Родно радио” звучали предимно смесени концерти, Ненов реализира диференцирането на концерти с народна, „художествена”, забавна и детска музика. За нуждите на радиопрограмите създава четири състава: салонен, джаз, народен и камерен оркестър. Голямата му мечта, осъществена по-късно, е създаването и на голям симфоничен оркестър. Най-добрите български инструменталисти и певци, разнообразни камерни формации и пъстри фолклорни групи били привлечени в музицирането „на живо” в студиото на Радио София.
Ненов полага началото на богатата фонотека на радиото – закупува 5000 плочи, с които разнообразява програмите с музика от всички стилове и епохи. Той продуцира написването и на много нови български произведения, партитурите им са фундаментът на нототеката на радиото.
Музикално-образователни сказки (днешните музикално-текстови предавания) изнасяли видни музиканти като д-р Стоян Брашованов, Иван Камбуров, д-р Стоян Джуджев д-р Васил Спасов, Райна Кацарова, Марин Големинов и др. Ненов въвежда нови рубрики: музикални вести, представянето на знаменити певци, изпълнители и оркестри, музикални състезания, в които една пиеса звучала в няколко интерпретации и слушателите класирали най-качественото изпълнение. По негово настояване за студиото на радиото е закупен първият концертен роял. Той съставя първите тарифи за хоноруване на всички видове изпълнители и състави, за поръчки на творби, за авторски права.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Осмо издание на Фестивала на етносите 2024 в Котел

На 26 юли в парк "Изворите" край Котел се открива традиционният Фестивал на етносите, багрите и котленския килим. От 2016 година организатор на събитието е Община Котел.  "Осмото издание на фестивала е тази година. Амбицията първата година беше да покажем богатата палитра от цветове на котленските килими, както и богатството на четирите..

публикувано на 23.07.24 в 17:15

Седенето – "новото пушене"

"Тихи убиици" наричаме вредните навици като пушене, пиене на алкохол, неправилно хранене. Хората не сме създадени да стоим на стол толкова дълго, колкото го правим, и тази промяна има своята висока цена . В "Науката не спи" Никола Кереков разкрива вредите от "новото пушене" – а именно седенето.  Застоялият живот е нещо, към което съвременният..

публикувано на 23.07.24 в 14:05
Валери Александров-Валекс

Трудно ще е бъдещето на българския карикатурист

"Какво мога да кажа за политиците и карикатурата ли – правил съм две самостоятелни изложби в Народното събрание, през 1991 – с политически шаржове и карикатури. Тогава това беше нещо ново, целият парламент се беше струпал на откриването на тази изложба, имаше коментари и доста интересно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" Валери..

публикувано на 23.07.24 в 10:00

Непознатата Мария Магдалина

В представата на повечето българи образът на равноапостолната Св. Мария Магдалена е странна смесица, формирана от евангелски послания, некононични писания, легенди и чисто художествени творби – литературни или не.  През вековете този образ е претърпял  странно развитие – от блудница до светица. Как е бил изчистен този образ до степен през 1988 г. Св...

публикувано на 23.07.24 в 09:51
Наталия Маева е Европейски шампион по бадминтон в категория 50-59 години!

Какви са възможностите за спортна изява на трансплантирани хора

В Лисабон бяха открити Европейските игри за трансплантирани и диализирани. Спортистите се състезават в различни видове спорт – лека атлетика, тенис, тенис на маса, бадминтон, плуване... над 10 вида спорт. За първи път България участва със свой отбор.  Това е празнуване на самия живот, който може да продължи в различна форма, въпреки невероятно..

обновено на 22.07.24 в 18:28