Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Университетът в Саламанка

БНР Новини
Снимка: salamanca-university.org

8 май 1254 година – на този ден  испанският крал крал Алфонсо X подписва Хартата на Университета в Саламанка, създаден по негова заповед. Днес това е един от четирите най-стари университети в Европа, заедно с университетите в Оксфорд, Париж и Болоня и също като тях води началото от местно църковно училище, но е първият получил титлата Университет (с папска була от 1255 г.). Мнозина от преподавателите били монаси, а сред студентите са личности като Мигел де Сервантес и Христофор Колумб.
Сегашната сграда на Университета е построена през XV в. и се смята за шедьовър на уникалния за Испания архитектурен стил „платереско” – декорация на сгради като бижута. Централната фасада е разделена на три хоризонтални части. Най-долната е посветена на Католическите крале, през чието управление е издигната сградата, (те са изобразени в кръгъл медальон в средата), втората – на император Карлос V, а третата – на Рая. Цялото пространство около тях е украсено с многобройни малки фигурки на растения, животни и фантастични същества. Най-известна от тях е жабата, стъпила върху един от трите черепа, образуващи капитела на голямата дясна колона на първата част. През Средновековието и Ренесанса жабата се е смятала за символ на сладострастието, което убива човека (затова е и стъпила върху череп – символ на смъртта). Цялото изображение е трябвало да предупреждава студентите да посвещават времето си на учене, а не на забавления. И до сега се вярва, че ако някой студент не успее да види жабата, няма да завърши следването си. С времето тя станала толкова известна, че се превърнала в символ на град Саламанка.
Стълбището на университета е украсено с релефи, изобразяващи характерните за Испания борби с бикове, а във вътрешния двор е изграден параклис с приказен мраморен олтар от 18 век. В Старата университетска библиотека се съхраняват над 50 000 стари ценни книги и ценни ръкописи с миниатюри.
Още за Саламанка, както и за красивия холандски град Маастрихт, ще научите от поредния епизод на поредицата „История на изкуството за деца“.




18 октомври



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00