Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Куклите Качина

Снимка: britannica.com

Селището Ораиби на индианците хопи е в Аризона. То е построено през XII век и подобно на повечето селища от този период се състои от едно единствено здание с много стаи. Разположени са във височина, на 4-5 етажа, върху широки тераси и приличат на жилищна кооперация – така индианците са оцелявали в условията на суша и се чувствали по-защитени от враговете си. До отворите на покривите на къщите, са свещените кивита, където се правели специалните ритуали за дъжд. Те са символ на Подземния свят, Мас-ки. Там царства Масау – Бог на смъртта и Пазител на земята.
Най-важен в ритуалите за дъжд е танцът на пеперудата (да, точно, както и при българските ритуали…) Хората танцуват и пеят около кивито под ударите на барабани. Жената-пеперуда е с изрисувана маска на лицето и огромно дървено украшение на главата, боядисано в пъстри тонове. То символизира дъжда и облаците. Отстрани чакат реда си Глинената глава и Бизонът. Тези маски са свещени за хопите. Според вярванията им, душите на покойниците се отправят към Подземния свят, носейки маските – качина. Само този, който е водил праведен живот, може да се превърне в качина – дух, който се връща на земята, за да помага на близките си. Така Бизонът, най-могъщият качина, убива всяка лоша мисъл, Бегачът по пътя носи дъжд и защитава дома, Майката – врана се грижи за децата, Вълкът е ловецът, който използва знанията си, за да залови животно, Орелът управлява небето и носи послания от Другия свят.
От дърво или от корените на кактус хопите изработват и кукли качина, боядисани в ярки тонове и украсени със пера, трева и семена и семена. Съществуват над 500 техни разновидности. С тяхна помощ родителите обучават децата си в племенните вярвания и традиции.
Още за обичаите на индианците хопи ще научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00