Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нулеви отпадъци в България – постижима реалност, но как и кога?

Снимка: ecopack.bg

От 2008 година се провежда инициативата Европейската седмица за намаляване на отпадъците. Най-актуалният елемент в нея е популяризирането на стратегията „Нулеви отпадъци“, която набира популярност от 90-те години насам и се превръща от движение на природозащитници и изолирана индустриална политика в цел на много страни. ЕС си поставя нелеката задача до 2020 г. всички отпадни суровини да се превръщат отново в ресурс. Има държави, които вече постигат това. 99% от тоновете боклук, които се произвеждат в Швеция, както във всяко едно съвременно общество, се трансформират обратно в електричество, топлина и нови продукти. Скандинавската държава става дотолкова зависима от това, че започва да внася смет от околните страни.
И тук нещата у нас, в България, се случват трудно и бавно. Първият завод за рециклиране на отпадъци в София все още се строи. Възможно ли е тогава в наши условия да постигнем разумно управление на отпадъците и какво трябва да се промени? Как да намалим сами битовата смет и да се отдалечим от културата за „еднократна употреба“? Къде и как да изхвърляме разделно опасните отпадъци? – за всичко това разговаряме с Николай Сиджимов, изпълнителен директор на Асоциацията на еколозите от общините в България. Тодор Бургоджиев, председател на ЕКОПАК (организацията за оползотворяване на отпадъци от опаковки) акцентира върху непознати детайли в разделното събиране на хартия, метали, стъкло и пластмаса, както и върху все още толерираните от законодателството кражби на тези отпадни суровини. Ще чуете също и информация за това при какви обстоятелства можем да се освободим и да не заплащаме част от годишната такса смет за 2014 година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08

Какво се случва с проекта за Национална многопрофилна детска болница?

Много деца пораснаха, докато майките и бащите им очакваха изграждането на многопрофилна детска болница. Семейна паника настъпва, когато дете се разболее, докато родителите се чудят къде точно ще получат необходимото внимание и консултация със специалист. Как протича организацията и дейността по изграждане и пускане в експлоатация на..

публикувано на 12.07.24 в 10:44

Как да изберем летни занимания за децата си

Въпросът не се изчерпва с финансовите възможности на семейството. Важно е да помислим какво е липсвало на децата през учебната година, но е необходимо за цялостното им развитие. Ако волю-неволю дълги месеци сме били под натиска на образователната система за академични постижения с цената на часове, прекарани в затворени помещения, в седнало..

публикувано на 12.07.24 в 07:55