Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Частен фонд или НОИ – къде да се осигуряваме за втора пенсия

Предложението на ГЕРБ – родените след 1959 г. да правят избор за това дали вноските им за допълнително задължително пенсионно осигуряване да отиват в частно пенсионносигурително дружество или в общественото осигуряване, взриви обществото. Последваха и продължават ожесточени спорове между политици, експерти и синдикалисти. Въпреки признанията, че дебатът престои беше решено, започващите работа за първи път през тази година – да посочват изрично къде да се осигуряват.

Какво да правим с парите си за втора пенсия и как да изберем универсален пенсионен фонд? Каква е тяхната реална доходност и наистина ли таксите за управление и инфлацията „изяждат” парите в личните ни партиди? – това са част от въпросите, на които отговори в „Нашият ден – практично” Никола Абаджиев, председател на асоциацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване. Той коментира също и необходимостта от изменения и допълнения на Кодекса за социално осигуряване в частите му за допълнително задължително и допълнително доброволно пенсионно осигуряване, които „отлежават” вече 5-а година и биха решили реални проблеми – въвеждането на мултифондовете в първия и втория стълб; разширяване възможностите за инвестиции на пенсионните фондове в икономиката, националните и регионалните инфраструктурни проекти; липсата на адекватни данъчни облекчения при допълнителното осигуряване; оптимизиране на таксите и гаранционните механизми за осигурителните вноски.
Как да вземем най-доброто решение лично за нас и кои са реалните реформи, които биха могли да „спасят” системата? – слушаме Никола Абаджиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36

Поглед отвъд личното: Интерпретиране на сънища за социален смисъл

В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..

обновено на 20.12.24 в 10:34