Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаните истини за Ботевата чета

| обновено на 08.04.15 в 16:37 БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Предаването „Премълчаната история” от 14 януари беше посветено на премълчаните обстоятелства около убийството на Христо Ботев. Дали това заговор от страна на обкръжението му, на гузните съвести, виновни за провала на мисията, с която е натоварена четата, дали е самоубийство, както смята поетът Стефан Цанев, или е в резултат на черкезки „снайперист”, приложил познатата в Кавказ тактиката – главатарят на противника да бъде издебнат и застрелян от далечно разстояние, след което разбиването на войската му не е проблем.
В предаването гостуваха двама души, които са свързани по свой начин с делото и съдбата на българския Христос.
• Илия Луканов е изследовател на Ботев и неговата чета и е събрал сериозните си документални проучвания в три последователни издания „В търсене на истината за гибелта та Ботев” (2011), „Премълчаните истина за Ботевата чета” (2012) и „Без прошка и без давност” (2013). Авторът разглежда изначалната предпоставеност, възпрепятстваща повече от столетие разплитането на едно, според него, „съдбоносно историческо престъпление”, както и неизяснените отговорности на определени лица, общности и институции.
• Другият гост беше писателят Васил Пекунов, чиито роман „Визитация” е посветен изцяло на „завръщането” на Войводата у нас, в днешно време, за да види отблизо родината си, вече десетилетия след като е свободна и независима република.
Участваха още:
• писателката Неда Антонова, чиято радиопиеса „Щурчето” неотдавна бе излъчена по БНР. Монодрамата й е изцяло посветена на последните трагични часове на поета;
• и един сигурен опонент на тезата, че Ботев е убит от своите, това е историкът проф. Пламен Павлов, който като учен не приема хипотезите, а само съществуващите факти. Проблемът е, че и фактите понякога могат да бъдат фалшифицирани, както, например, комунистическото „Символ верую” приписвано на Христо Ботев, а по-късно това авторство бе напълно опровергано и то по убедителен начин.



Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Маева е Европейски шампион по бадминтон в категория 50-59 години!

Какви са възможностите за спортна изява на трансплантирани хора

В Лисабон бяха открити Европейските игри за трансплантирани и диализирани. Спортистите се състезават в различни видове спорт – лека атлетика, тенис, тенис на маса, бадминтон, плуване... над 10 вида спорт. За първи път България участва със свой отбор.  Това е празнуване на самия живот, който може да продължи в различна форма, въпреки невероятно..

обновено на 22.07.24 в 18:28

Еврика! Успешни българи: кап. Костадин Недев

Той е военен пилот, носител на наградата "Най-добър млад мениджър" на фондация "Еврика". Получава я като основател на образователен стартъп и платформа за технологично обучение "Млад изобретател". Израснал е в семейство на двама инженери – университетски прeподаватели, и тази среда още в ранна детска възраст е създала у него интерес към технологиите...

публикувано на 22.07.24 в 17:20

© WWF
Надживели динозаврите, днес есетрите са на ръба на изчезването.

Да спасим дивите есетри в Дунав

Есетрите са древни риби, които са се появили на Земята още преди 200 милиона години. Броят на диви есетри в последните години драстично намалява вследствие на свръхулов, незаконна търговия с хайвер, силни изменения на естествения вид на големите реки, които са естественото им местообитание. Есетровите риби са най-застрашеното семейство..

публикувано на 22.07.24 в 08:10

В Армения посрещат Мисис Европа като коронована особа

Пловдивчанката Манита Вартан гостува в "Покана за пътуване" броени дни след като спечели за България короната на Мисис Европа през ноември миналата година. Тогава тя разкри интересни подробности за конкурса, който се проведе в Истанбул, за отношенията между 35-те претендентки, за благотворителните инициативи. В интервюто Манита спомена, че макар..

публикувано на 19.07.24 в 17:50
Росена Добрева и Цвета Николова

Росена Добрева: Добрите и смели хора не бива да бъдат забравяни

Тя е 16 годишно момиче и наесен ще бъде в 10 клас. Родена е и живее в гр. Стралджа – градче близо до Ямбол. Като повечето млади хора, родени в малък град, тя е притеснителна и с неоснователно ниско самочувствие, което, надявам се, скоро ще преодолее. Обича да пише и се интересува от съвременна българска литература. На тазгодишния – 11 пореден,..

публикувано на 19.07.24 в 10:38