Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Метроном" избра - Христо Бръмбаров

Проф. Христо Бръмбаров е именит български оперен певец и педагог, чието име неразривно е свързано с Плевен.
На 29 януари Плевенската филхармония почете паметта на маестро Христо Бръмбаров с концерт, в който участваха български певци. Това е част от инициативата „Творци за възстановяване на Плевенската опера“, подета от творци и почитатели на Бръмбаров. Големият певец е един от инициаторите и създателите на Операта в Плевен, която носи неговото име до 1994 година, когато с Постановление на МС е закрита и се създава Плевенска филхармония с открита оперна сцена „Христо Бръмбаров“. По късно и откритата оперна сцена е закрита.
Христо Бръмбаров учи и дебютира в Италия, в „Лаго ди Комо“ през 1932 година в „Травиата“ на Верди. Завръща се в България и дебютира на сцената на Софийската опера като Фигаро от „Севилският бръснар“ през 1936 година. Тук изиграва над 23 роли, като много от тях са представяни в Москва, Петербург и Брюксел. Коронната роля в неговия живот е Борис Годунов в едноименната драма на Мусоргски. С нея Бръмбаров се нарежда сред най-ярките образци на световното оперно изкуство. Посветил е две десетилетия на вокалната педагогика. Негови ученици са едни от най-ярките гласове на родната и световна сцена: Гена Димитрова, Николай Гяуров, Стоян Попов, Асен Селимски, Никола Гюзелев, Стефан Еленков, Галина Савова, Нели Божкова, Димитър Петков... По повод събитието в Плевен, там бе наш репортер - Ралица Фичева, която разговаря с Любомир Дяковски, директор на Филхармонията и участник в първите спектакли в онези далечни години. Как е станало това, какви са спомените му от срещите с големия оперен певец, чуйте от интервюто. А ние добавяме и два записа от фонда на БНР - сцени от „Борис Годунов“ в негово изпълнение със Софийска опера и Асен Найденов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертът "Петолиния и вдъхновения" събира класическата музика и българския фолклор

Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..

публикувано на 04.02.25 в 09:05

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47

Денят, в който музиката умря

На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..

публикувано на 03.02.25 в 14:43

Мартина Табакова: Винаги гледам на живота от положителната страна

Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..

публикувано на 03.02.25 в 07:55