Броят на удавилите се край бреговете на Либия имигранти, отправили се към Италия, е над 300 души. Италианската брегова охрана успя да спаси девет от тях.
Пред представители на Международната имигрантска организация и Върховния комисариат към ООН за бежанците, оцелелите разказват, че на общо четири гумени лодки имало към 420 души. Потеглили са от либийския бряг без храна и вода. Трафикантите им иззели всичко, което носели със себе си. Условията за пътуване били ужасяващи с такива плавателни съдове при морско вълнение от седем бала. Две от лодките потънали, една се издирва, а в тази на оцелелите 9 бежанци, останалите измръзнали.
До момента се знае за 203-ма загинали, сред тях момиченце на 12 години. Средната възраст на имигрантите е 25 години. Те са от Мали, Нигерия, Кот д’Ивоар, Сенегал. За повечето от тях, Либия е била транзитно място, докато други били на работа там и принудени насила да се качат в лодките.
Във връзка с трагедията, Съветът на Европа отхвърли европейската мисия „Тритон”, заменила италианската „Маре Нострум”, тъй като не била на висота. В комюнике се уточнява, че Европа се нуждае от ефикасна система за наблюдение и оказване помощ в Средиземно море.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg