Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Можем да имаме осмия в света Възстановителен център за онкоболни деца - нужна е подкрепа

Снимка: БГНЕС

Вчера отбелязахме Международния ден на децата с онкохематологични заболявания. Техните родители, приятелите им, припознали каузата им като своя, както и подкрепящи журналисти от различни медии закачиха на реверите си жълти ленти в знак на съпричастност. Но битката на децата е всекидневна. Лечението им е продължително и тежко - отнема между 6 месеца до 3 години от нормалното им детство, а за някои продължава и по-дълго, понякога през целия им живот. Това е време, през което невръстните жертви на страшната диагноза са буквално изтръгнати от своя естествена среда и обичайните за възрастта им дейности. Те не могат да посещават детска градина и училище, извънкласните форми, на които доскоро са се посвещавали със страст - спорт, музика, рисуване, танци... Вече оздравелите също имат нужда от подходящи условия и подкрепа, с чиято помощ да преодолеят тежките емоционални последствия от болестта.
Сдружението „Деца с онкохематологични заболявания" е създадено от родители, които вече са извървели стръмния път на това да отвоюват отново правото на живот за своите рожби. Те знаят най-добре цената на всяка една пролята от тях и децата им сълза. Сега са прага да сбъднат една от мечтите си - първия в България и осми в света Център за възстановяване на онкоболни деца. Откупен е парцел, построена и функционираща е вече спортна площадка, а посадената овощна градина дава плод. Предстои изграждането на семейните къщички, сградата за арттерапия, психологическа помощ и администрация, подходяща инфраструктура за трудно подвижните деца. В момента, в дарителската сметка на Сдружението има само 50 хиляди лева, а за бъде завършен проектът до край са нужни общо 2,5 млн. лева.
Заедно можем да помогнем много, всеки от нас с по-малко, всички като общество. Между 150 и 200 деца се регистрират годишно като онкологично болни. За щастие, в съвременните условия, повечето от тях се радват на дълги ремисии и пълно излекуване. „Децата са най-големите борци“, каза в „Нашият ден - практично“, Маргарита Борисова от Сдружението, което ги подкрепя. Чуйте, как това можем да направим и ние.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36