Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Данните за безопасността на храните с български произход продължават да се разминават у нас и в Европейския съюз

Д-р Сергей Иванов от Центъра за биология на храните

Продължават да се разминават данните за безопасността на храните с български произход - у нас и в ЕС. Изводът е липса на реален контрол. Това каза в „Нашият ден- практично“ д-р Сергей Иванов от Центъра за биология на храните. Той коментира публични данни от Система за бързо предупреждение на Европейския съюз (RASFF), където присъства информация за по-голям брой български хранителни продукти с алергени, технологични добавки и различни замърсители, отколкото са регистрираните у нас.
Според д-р Иванов са необходими промени, които да ограничат влагането на т.нар. прат в малотрайните колбаси и другите месни продукти, използван включително и в продуктите, произведени по стандарта „Стара планина”. Той припомни рисковете за здравето при употребата на пилешко месо със завишено съдържание на солиеви разтвори и ветеринарно-медицински остатъци. Препоръча използването на захаросан мед, като застраховка срещу манипулирането му с термична обработка от производителя и обърна внимание на някои неоснователни притеснения, свързани с консумацията на определени групи храни.
Знаем ли какво ядем? Качеството на кои храни остава ниско и дори потенциално опасно? С кои хранителни продукти да внимаваме и на кои да се доверим?


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08

Какво се случва с проекта за Национална многопрофилна детска болница?

Много деца пораснаха, докато майките и бащите им очакваха изграждането на многопрофилна детска болница. Семейна паника настъпва, когато дете се разболее, докато родителите се чудят къде точно ще получат необходимото внимание и консултация със специалист. Как протича организацията и дейността по изграждане и пускане в експлоатация на..

публикувано на 12.07.24 в 10:44

Как да изберем летни занимания за децата си

Въпросът не се изчерпва с финансовите възможности на семейството. Важно е да помислим какво е липсвало на децата през учебната година, но е необходимо за цялостното им развитие. Ако волю-неволю дълги месеци сме били под натиска на образователната система за академични постижения с цената на часове, прекарани в затворени помещения, в седнало..

публикувано на 12.07.24 в 07:55