Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опасни хранителни дефицити при децата – как да ги предотвратим?

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Около 42 % от бебетата между 6 и 12 месечна възраст у нас страдат от  желязодефицитна анемия. Във възрастовата група от 2 до 4 години, недостиг на желязо изпитват около 26 на сто от децата. Това каза, в „Нашият ден- практично“, д-р Ивелина Герова - специалист по хранене и захранване на бебета и ръководител на Кампанията „Първите 1000 дни... и след това”. Тя допълни, че българските семейства подценяват разнообразното и рационално хранене. По други данни от проучването, което беше огласено месото и рибата присъстват регулярно в менюто на едва 10% от семействата, за сметка на колбасите, които остават предпочитан продукт в трапезата на българина. Пълнозърнестият хляб и продукти също все още не са предпочитаният вариант за набавяне на въглехидрати. Отсъстват и протеини от растителен произход - бобови, грах, нахут. „Всичко това е въпрос на хранителна култура и навици, не толкова на финансови възможности“, е категорична д-р Герова. Тя коментира и други проблемни дефицити в организма на възрастни и подрастващи - тези на цинк и на витамин Д. Сред причините, които съобщи, за недостига на важния за растежа на детския организъм витамин са както ранното захранване с кисело мляко, за сметка на обогатените с него преходни млека, така и използването на слънцезащитни кремове с висок фактор.
По мнение на д-р Герова, вегетарианството при децата трябва да бъде въпрос на техен личен избор, а не на родителите им. „Всеки, още от вътреутробния период, има изявени хранителни предпочитания, а гладът и жаждата са толкова силни инстинкти, вградени във всеки един от нас, че ако организмът има нужда от някакво вещество, той намира начин да си го добави. Отговорност на родителите е да предложат на децата оптимален и балансиран хранителен режим. Детето само ще избере, кое е най-подходящо за него в зависимост от неговите индивидуални потребности“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08

Какво се случва с проекта за Национална многопрофилна детска болница?

Много деца пораснаха, докато майките и бащите им очакваха изграждането на многопрофилна детска болница. Семейна паника настъпва, когато дете се разболее, докато родителите се чудят къде точно ще получат необходимото внимание и консултация със специалист. Как протича организацията и дейността по изграждане и пускане в експлоатация на..

публикувано на 12.07.24 в 10:44

Как да изберем летни занимания за децата си

Въпросът не се изчерпва с финансовите възможности на семейството. Важно е да помислим какво е липсвало на децата през учебната година, но е необходимо за цялостното им развитие. Ако волю-неволю дълги месеци сме били под натиска на образователната система за академични постижения с цената на часове, прекарани в затворени помещения, в седнало..

публикувано на 12.07.24 в 07:55