Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опасни хранителни дефицити при децата – как да ги предотвратим?

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Около 42 % от бебетата между 6 и 12 месечна възраст у нас страдат от  желязодефицитна анемия. Във възрастовата група от 2 до 4 години, недостиг на желязо изпитват около 26 на сто от децата. Това каза, в „Нашият ден- практично“, д-р Ивелина Герова - специалист по хранене и захранване на бебета и ръководител на Кампанията „Първите 1000 дни... и след това”. Тя допълни, че българските семейства подценяват разнообразното и рационално хранене. По други данни от проучването, което беше огласено месото и рибата присъстват регулярно в менюто на едва 10% от семействата, за сметка на колбасите, които остават предпочитан продукт в трапезата на българина. Пълнозърнестият хляб и продукти също все още не са предпочитаният вариант за набавяне на въглехидрати. Отсъстват и протеини от растителен произход - бобови, грах, нахут. „Всичко това е въпрос на хранителна култура и навици, не толкова на финансови възможности“, е категорична д-р Герова. Тя коментира и други проблемни дефицити в организма на възрастни и подрастващи - тези на цинк и на витамин Д. Сред причините, които съобщи, за недостига на важния за растежа на детския организъм витамин са както ранното захранване с кисело мляко, за сметка на обогатените с него преходни млека, така и използването на слънцезащитни кремове с висок фактор.
По мнение на д-р Герова, вегетарианството при децата трябва да бъде въпрос на техен личен избор, а не на родителите им. „Всеки, още от вътреутробния период, има изявени хранителни предпочитания, а гладът и жаждата са толкова силни инстинкти, вградени във всеки един от нас, че ако организмът има нужда от някакво вещество, той намира начин да си го добави. Отговорност на родителите е да предложат на децата оптимален и балансиран хранителен режим. Детето само ще избере, кое е най-подходящо за него в зависимост от неговите индивидуални потребности“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36