Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Не затваряй очи пред насилието", призовават ученици от Брегово

Снимка: Радио ВИДИН

"Не затваряй очи, когато твоят съученик е подложен на унижение! Не затваряй очи, когато по-слабите имат нужда от твоята помощ! Не затваряй очи, когато ставаш свидетел на насилие! Не затваряй очи, виж агресията в семейството и в училището!" Това са част от посланията, които отправят учениците от V клас при СОУ "Св. Св. Кирил и Методий" в Брегово в своя клип. Видеото е заснето по повод Световния ден за борба с тормоза в училище, който тази година се отбелязва на 25 февруари. В Деня на розовата фланелка, както още е наричан, всеки ученик ще облече розова дреха и ще  носи на ревера си стикер с надпис "Не" на насилието в училище!", а всеки клас ще изработи розово табло.

В разговор с тях в "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН, те разказаха за конкретни проблеми, свързани с насилието и конкретни методи за тяхното решаване. Нина Кирилова, Каролина Кирилова, Моника Валентинова и Беатрис Бордеева, заедно с училищния психолог Кирил Кунчев ни посочиха класически случай на тормоз в училище.

"Най-проблемната възраст, в която се проявява агресия при учениците, е пети клас. Пети клас и в учебно отношение, и в личностно отношение, е трудна възраст, защото от гледна точка на училището децата остават без майка, т.е. класният ръководител не е по цял ден с тях. До четвърти клас те са имали този човек до себе си непрекъснато, общували са с него, срещали са се с него всеки ден, той се е грижел за тях, чувствали са се сигурни. В пети клас класният ръководител влиза в час няколко пъти седмично, той е някой от многото учители, трудно се идентифицира като предишният класен. От друга страна, децата в тази възраст влизат в етапа на подрастване. Те преживяват хормонални промени, възрастови, искат да бъдат по-самостоятелни, приятелският кръг става все по-силно доминиращ- влияещ и определящ интересите им. Това пък води до проблеми с организирането на времето и целите им, разсейват се по-лесно. Периодът на адаптация на детето в пети клас много наподобява периода на адаптация в първи клас. Не случайно училищните психолози всяка година подготвят план за работа, специално за петокласниците. След това нещата се нормализират"- обясни психологът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български географски имена в Европа

Европа е не просто име на континент, а символ на култура и цивилизация, която от векове е модел и мярка за ценностите в съвременните общества. Явно трудно постижими, защото и днес, почти 2 десетилетия, откакто страната ни е официално членка на общността на европейските държави, все още трябва да се убеждаваме, че и ние сме европейци като другите...

публикувано на 09.07.24 в 08:05

Стефан Цанев: Езикът крие в себе си някаква магика

Един от гласовете, които пазим в богатия звуков фонд на предаването, е на големия писател, драматург и поет Стефан Цанев. Според изследване на "Галъп интернешънъл" той беше най-четеният български поет през 1995 г. В предаването, което през 1996 г. все още се казваше "Какво се крие зад думите", писателят внесе своя оригинален поглед към този..

публикувано на 02.07.24 в 10:12

Победителите в детския литературен конкурс "Искри" – директно от БНР

Целта на конкурса е насърчаване на децата за творческа и индивидуална изява. Да открива, популяризира и подпомага развитието на талантливите деца! Победителите в конкурса на 41-вия Национален конкурс за детско литературно творчество "Искри" 2024 г. – бяха избрани от жури в състав: Оля Стоянова, Митко Новков, Цвета Брестничка, Виктор Чулев и..

публикувано на 23.06.24 в 09:30
Недялко Йорданов

Недялко Йорданов: Обичам битката с думите

Може и да е клише, но ще си го кажа – изобщо нямам усещането, че са изминали толкова много години. Да не говорим, че паметта си избира какво да задържи непокътнато и какво да скрие или да заличи напълно. Това важи с пълна сила и за срещите и разговорите във и около предаването „За думите“. Със сигурност участията на значими и ярки..

публикувано на 22.06.24 в 08:15
Проф. Толя Стоицова

Илюзиите и автоилюзиите

Тези от нас, които имат спомени от края на трудните 90 години на миналия век, сигурно веднага ще се сетят кой български политик въведе в употреба една много ярка метафора – „затваряме фабриката за илюзии“– каза той и наистина време беше да го направим. Дали се получи точно така или едни фабрики се закриват, други се откриват та до днес… е дълга..

публикувано на 18.06.24 в 15:10