Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Грешка в системата

БНР Новини
На снимката (отляво надясно): Валя Бурова, Елена Енева и Марина Колчагова.
Снимка: Емил Николов


Грешките в системите се наричат системни грешки. Така наричаме и грешките, които систематично, сиреч закономерно и постоянно, се повтарят. Това важи за всички системи от всички сфери на живота. Най-болезнени са грешките в системите, свързани с опазването на живота и здравето на хората. Особено болезнени са когато става дума за деца. Защо все още обществото ни не може да изработи механизъм, който да изключва абсурдите във всички системи, предназначени да оказват помощ и подкрепа на децата с увреждания и техните семейства. Ако човек се опита да вникне в механизмите (не в механизма – такъв единен и всеобхватен не съществува), остава изумен колко усложнени и неефективни са. Остава изумен и от факта, че всичко зависи от съобразителността и загрижеността на конкретен социален работник от конкретна община, а не от законови рамки, които да гарантират правата на тези деца. Как могат тези механизми да се подобрят и на чия помощ разчитат родителите на такива деца – отговор на тези въпроси търсим през частния случай на Марина Колчагова – майка на „пеперудено“ дете. Търсим тези отговори и с помощта на Елена Енева – председател на пациентската организация ДЕБРА България, Валя Бурова – зам.-директор на Общинско предприятие „Социален патронаж“, Ирена Караиванова – социален асистент и Мина Владимирова – директор на дирекция „Социално подпомагане“ в Столична община.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светослав Цветков за "пиратството" и любовта към морето

Светослав Цветков или, както е по-известен сред своите познати и приятели, Бай Слави е незрящ ветроходец, моряк, "пират" и мечтател. Любовта му към морето е нестихваща като морските вълни. След като загубва зрението си решава да възроди идеята за създаване на Клуб за гребане, ветроходство и воден туризъм на хора с нарушено зрение "Пасат". Увлича..

публикувано на 21.09.24 в 18:39

И децата със СДВХ в клас

В ценностната скала на българите образованието винаги е заемало едно от първите места. Затова началото на всяка нова учебна година е като национален празник. И тази не направи изключение. Както обикновено учители, ученици и родители бяха поздравени от министъра.На сайта стои поздравът на сегашния министър Цоков. "У важаеми ученици и Вие, скъпи..

публикувано на 19.09.24 в 16:50

Росен Богомилов: Директорът е човекът, който дава посоката за развитието на едно училище

На 17 септември, втория (не)учебен ден за софийските училища, разговаряхме с един нов млад директор на столично основно училище. Росен Богомилов е завършил история и география във Великотърновския университет и магистратура по образователен мениджмънт, работи като учител и заместник-директор на 106 ОУ "Григорий Цамблак", а от началото на..

публикувано на 19.09.24 в 12:20

Песни с пръст в раната

"Премълчаната история" се вглежда в знакови песни, отражение на националната съдба в нейните най-трагични и противоречиви моменти. Слушаме "Песен на Иван Шишман", "Шуми Марица", "Съюзници разбойници", българското изпълнение на Ива Ваня на "Лили Марлен", комунистическия марш "Септемврийци"... И си спомняме както събитията, вдъхновили тези творби, така..

публикувано на 19.09.24 в 08:45

Антарктида – познатата и непозната: 5 епизод – Къде сме ние, в сравнение с другите?

В последния пети епизод от поредицата за Антарктида ще добавим нови интересни факти за ледения континент и за работата на нашите учени там. Какво е усещането, след като акостираш на антарктическия бряг, разказва доц. др. инж. Борис Цанков, който изгражда т. нар. воден цикъл на българската база. Антарктида – познатата и непозната земя: 1..

публикувано на 17.09.24 в 16:25