Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Грешка в системата

БНР Новини
На снимката (отляво надясно): Валя Бурова, Елена Енева и Марина Колчагова.
Снимка: Емил Николов


Грешките в системите се наричат системни грешки. Така наричаме и грешките, които систематично, сиреч закономерно и постоянно, се повтарят. Това важи за всички системи от всички сфери на живота. Най-болезнени са грешките в системите, свързани с опазването на живота и здравето на хората. Особено болезнени са когато става дума за деца. Защо все още обществото ни не може да изработи механизъм, който да изключва абсурдите във всички системи, предназначени да оказват помощ и подкрепа на децата с увреждания и техните семейства. Ако човек се опита да вникне в механизмите (не в механизма – такъв единен и всеобхватен не съществува), остава изумен колко усложнени и неефективни са. Остава изумен и от факта, че всичко зависи от съобразителността и загрижеността на конкретен социален работник от конкретна община, а не от законови рамки, които да гарантират правата на тези деца. Как могат тези механизми да се подобрят и на чия помощ разчитат родителите на такива деца – отговор на тези въпроси търсим през частния случай на Марина Колчагова – майка на „пеперудено“ дете. Търсим тези отговори и с помощта на Елена Енева – председател на пациентската организация ДЕБРА България, Валя Бурова – зам.-директор на Общинско предприятие „Социален патронаж“, Ирена Караиванова – социален асистент и Мина Владимирова – директор на дирекция „Социално подпомагане“ в Столична община.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30