Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Другарство за пет милиарда

Снимка: БГНЕС

Преди месец и половина в тази рубрика прогнозирахме, че скоро след спирането на огъня в Украйна местната аристокрация ще започне да се самоизяжда. Вчера уволниха митичния губернатор-милиардер на Днепропетровск и директорите на националната и регионални служби за извънредните ситуации. Имаше медии, пряко предаване на самото арестуване, клетви за борба с корупцията, обещание за стабилност и закани за следващи мерки в името на народа. А всичко е само за едните пари.
Олигархията в Украйна се формира през ерата Елцин, когато всички доскоро съюзени републики копираха размаха на фамилията за ограбване на държавата. Новосъздадените тукашни милиардери поделиха страната, но не съумяха да създадат необходимото спокойствие за превръщането й в нещо като суверенен субект и врата към Русия. Парите новите богаташи трупаха основно от износ и преработка в областта на енергетиката, минното дело, металургията и селското стопанство. Но когато свой пай поскаха и т.нар. чужди и то не руски инвеститори, войната започна. Всичко друго е белетристика.
Днес Украйна е все още нещо на картата, защото частните войски на Днепропетровския олигарх успяха да спрат проруското опълчение. Ако беше паднал и този град, който е най-големият данъкоплатец в държавата и реално икономическата и финансовата столица, после следваха Одеса, Харков и вероятно Киев. После идваше може би трета Световна война. Или поне Европейската.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област. В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и..

обновено на 07.08.24 в 11:20

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията. През 2022 година, територията на Боянското..

обновено на 07.08.24 в 10:10

Парадоксът на модерния фитнес, или къде грешим?

Живеем във време, в което почти всички носим на китките си часовници, които измерват крачките ни, сърдечния ритъм, мускулните съкращения и улавят и най-дребната физическа активност. Посещаваме гимнастически и фитнес салони, тренираме с треньори, съветваме се с признати и непризнати от науката експерти. В същото време се задъхваме от относително..

публикувано на 06.08.24 в 12:52

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и..

обновено на 06.08.24 в 12:22
Палми Ранчев

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина . Откриването бе свързано с..

публикувано на 06.08.24 в 11:41