Изграждането на изкуствени езера, които да поемат част от водите при покачване на речните нива, е най-доброто и най-евтино решение на проблема с наводненията. Това каза ландшафтният архитект Людмила Димитрова, която е участвала в подобен проект за река Дунав, в района на Белене и Тутракан:
Има шлюзове, когато дойде голямата вода, тя залива тези територии и не отива нито към къщите, нито къса дигите, а всичко това става контролирано.
Според нея, методът е лесен и никак не е скъп за изпълнение. На практика това означава да се изградят на определени места в речните корита шлюзове, които при високи води се отварят и тя да отива в езерата. При липса на валежи през лятото тази вода може да се използва и за напояване на земеделските земи.
Езерото Керкини в гръцката част на река Струма е изградено по този начин и вече е природен феномен, заяви Димитрова :
В Гърция няма такива проблеми. Направено е огромно езеро Керкини, водата се влива там. Това е най-лесното, най-достъпното и най-доброто нещо, което може да се направи на много места в България. Общ проект за местата, които могат да бъдат разработени именно като места за контролирано заливане.
Директорът на дирекция "Води" в Министерството на околната среда и водите Асен Личев потвърди за "Хоризонт“, че това е един от най-добрите начини за трайно решаване на проблема и допълни, че при изготвяне на Националния план за овладяване на риска от водни бедствия е предвидено обособяване на зони за контролирано заливане чрез създаване на изкуствени езера покрай реките, включително и на река Струма.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg