Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трансферату – акустично стълпотворение на невероятностите

БНР Новини

Зад това дълго за произнасяне заглавие стоят наистина куп невероятности.
„Трансферату“ е дебютна радиопиеса на екип от двама – режисьор и философ, която засега остава първата българска радиопиеса, не само звучала в Азия (Анталия), но и получила номинация на Турското радио и телевизия. Азиатското пътуване на „Трансферату“ се осъществи седмици след като лично от ръцете на проф. Веселин Димитров получи Голямата награда на Шестия Медиен Фестивал „Осмата муза“ на живописна церемония пред зала „Люмиер“ на НДК.

„Трансферату“ разказва невероятна история, която обаче, въпреки своята невероятност, се случва пред очите ни. Пред включения микрофон. Всъщност това е историята на едно журналистическо разследване.

Главната роля в „Трансферату“ е поверена на художничка. Във второстепенните роли ще чуете гласовете на редакторите и звукорежисьорите от Радиотеатъра. Ролите на лекарите в „Трансферату“ са поверени на професионални лекари. Единствено интродукцията е изпълнена от актьор. Защо режисьорът избра този странен актьорски състав – хем непрофесионален от актьорска гледна точка, хем напълно професионален от гледна точка на функционалността? Този въпрос изисква слушане.

„Трансферату“ е представление за слушане.
Едно от много малкото произведения на Радиотеатъра, които се числят към жанра мокументари (mockumentary or mock documentary).

Автори: Младен Алексиев и Станимир Панайотов.
Режисьор: Младен Алексиев.
Музика: Калин Николов.

„Трансферату“ е мистификация. Не забравяйте това.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05