Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Панаирите по българските земи до Освобождението”: Битката за пазарите на Империята

Бързо развиващите се икономики на европейските Велики сили откриват в земите под османска власт голям пазар за фабричните си стоки и благодатен източник на евтини суровини. Насам се отправят търговци, пътешественици, авантюристи и дипломати, които проучват и описват природните особености, важните съоръжения, бита, културните специфики, произвежданите от местното население продукти и пазарите. Благодарение на обилната и подробна информация в пътеписите и консулските доклади, макар и недокрай проучена, до нас достигат ценни сведения за стопанския и културния живот по онова време. Изобилието от стоки, идващи от Запад, е едно от условията за процъфтяването на панаирите по нашите земи от средата на 18 до средата на 19 век. На панаирите се сблъскват интересите на търговците от водещите европейски държави – Франция, Англия, Австрия. Освен в чисто пазарната конкуренция представителите на Великите сили се впускат в дипломатически ходове, влизат в лични контакти, поднасят подаръци и обсипват с ласкателства представителите на висшата османска власт, за да се сдобият с по-изгодни условия за търговия. Впрочем, според споделяните тогава от Високата порта икономически идеи, свободният достъп на чуждите търговци и изобилието от вносни стоки било смятано за гаранция за просперитета на Империята. Ето защо със западните държави се сключват търговски договори, т.нар. капитулации, при много изгодни за тях условия. В крайна сметка неравностойната конкуренция задушава местното производство. Във времената на големите панаири се връщаме с разказите на доц. Пенка Данова, проф. Иван Русев, д-р Християн Атанасов и доц. Георги Граматиков.


22 април



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51
Яна Данаилова

Храната е субстрат на здравето или болестта

Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..

публикувано на 17.02.25 в 14:15
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
д-р Мария Аргирова

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25