Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По пътя

БНР Новини
През почивните дни жена от Пловдив се отърва по чудо след инцидент на изхода от Казанлък към Стара Загора
Снимка: БГНЕС
Българинът е енергично същество и само чака да събере почивни дни и да се втурне по пътищата бели. Така компенсира онзи спомен за 20-годишното чакане за нещо като автомобил с двайсет годишен реален такъв.
Българинът е и хазартен тип, защото излизайки на арената, наричана у нас пътна мрежа, залага собствения си живот, същия на околните участници в движението, на дърветата и невнимателните кучета. Първата възможност да се отърве, е да не се сблъска с другите водачи. Как се взимат книжки, как се шофира и без тях, как се кара изобщо и как се наказва за нарушения е друга приказка. Затова правораздаването е на последно място по доверие.
После идва пътната агенция, която явно е събирателно за безхаберие и добре платено чиновничество, защото винаги, когато има празиници, започват ремонти. Тоест да се види, че се работи. След година мястото отново се отремонтира с парите от пътния данък, винетките и разните му там такси. Но пък задръстванията създават възможности за социални контакти, които дори и да завършат с телесни повреди, са вид увяхваща комуникативна дейност в ерата на отчуждението и Интернет.
После идва полицията, или по-точно нейната липса. Което в някои случаи вероятно може да е и полезно. Специално за органите винаги има обяснение, защото като няма протести пред парламента, те пазят Киро Японеца.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област. В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и..

обновено на 07.08.24 в 11:20

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията. През 2022 година, територията на Боянското..

обновено на 07.08.24 в 10:10

Парадоксът на модерния фитнес, или къде грешим?

Живеем във време, в което почти всички носим на китките си часовници, които измерват крачките ни, сърдечния ритъм, мускулните съкращения и улавят и най-дребната физическа активност. Посещаваме гимнастически и фитнес салони, тренираме с треньори, съветваме се с признати и непризнати от науката експерти. В същото време се задъхваме от относително..

публикувано на 06.08.24 в 12:52

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и..

обновено на 06.08.24 в 12:22
Палми Ранчев

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина . Откриването бе свързано с..

публикувано на 06.08.24 в 11:41