Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Казано просто: „такъв звер нема”

Въпросната носоходка...
Имало едно време един зоолог, ама май го е нямало. А може пък да го е имало, че и да е доживял до сто години, както пише някъде си. Та този човек, който хем го е имало, хем го нямало, бил описал цял един разред животинки, чийто нос извършвал немислими, даже невъобразими функции - като например да ходиш на нос. Само дето, когато били описани от същия зоолог, който едновременно се е казвал Харалд Штюмпке и Херолф Щайнер, въпросните носоходки вече доста отдавна със сигурност ги е нямало: били изчезнали от лицето на земята покрай някакъв си ядрен опит заедно с острова, на който живеели. Или в действителност е станало друго - те никога не са съществували. Каква стана тя: тука има - тука нема? И зоолог и носоходка, що ли?! Или може би точно така човек може да  доживее до сто години, пъхайки собствения си нос, където не му е работата?
Да си дойдем на думата и да разберем от зоолога Марио Лангуров каква е истината за тези уж съществуващи, но несъществували  млекопитаещи, за които пишат многократно преиздавани книги. А пътьом ще узнаем други любопитни неща. Например за две британски кралици, родили имената на две растения. Или за двама наши царе, всеки от които е оставил името си в повече от 30 биологични вида. И още, и още...




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Антония Първанова

Медицината или политиката?

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..

публикувано на 03.12.24 в 16:25
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20
Ученици от клуб „Млад откривател“, д-р Лилия Старева и Цвета Николова

Фондация "Детето и фолклора" и клуб "Млад откривател"

Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..

публикувано на 02.12.24 в 10:04