Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Казано просто: „такъв звер нема”

Въпросната носоходка...
Имало едно време един зоолог, ама май го е нямало. А може пък да го е имало, че и да е доживял до сто години, както пише някъде си. Та този човек, който хем го е имало, хем го нямало, бил описал цял един разред животинки, чийто нос извършвал немислими, даже невъобразими функции - като например да ходиш на нос. Само дето, когато били описани от същия зоолог, който едновременно се е казвал Харалд Штюмпке и Херолф Щайнер, въпросните носоходки вече доста отдавна със сигурност ги е нямало: били изчезнали от лицето на земята покрай някакъв си ядрен опит заедно с острова, на който живеели. Или в действителност е станало друго - те никога не са съществували. Каква стана тя: тука има - тука нема? И зоолог и носоходка, що ли?! Или може би точно така човек може да  доживее до сто години, пъхайки собствения си нос, където не му е работата?
Да си дойдем на думата и да разберем от зоолога Марио Лангуров каква е истината за тези уж съществуващи, но несъществували  млекопитаещи, за които пишат многократно преиздавани книги. А пътьом ще узнаем други любопитни неща. Например за две британски кралици, родили имената на две растения. Или за двама наши царе, всеки от които е оставил името си в повече от 30 биологични вида. И още, и още...




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силата на човешкия дух

За втора поредна година сдружение и социално предприятие "Направено с любов" събра творци с увреждания от цялата страна в град Перник, за да илюстрира силата на човешкия дух, в рамките на едноименния фестивал. Сдружението подпомага хора с увреждания, показвайки техния талант, свидетелстващ за сила и желание да се борят с житейските трудности...

публикувано на 11.10.24 в 15:20

Стендовият моделизъм – прекрасно хоби за търпеливите

"Стендовият моделизъм от хоби в света се е превърнал в бизнес. Моят моделизъм е хартиен, но има различни видове моделизъм. Фигури се изработват от дърво, пластмаса и други материали. От ученическите години се занимавам с това, като първата машина, направена от мен от хартия, беше багерче. Баща ми работеше на камион и аз, като момче, бях впечатлен..

публикувано на 11.10.24 в 13:22

Сепаратизъм и отцепничество във Второто българско царство

Във Втората българска държава (1185-1396) се разгръща един феномен почти непрекъсващ и много опасен – сепаратизмът. Тръгва още с Иванко, "убиеца на Асеня", а завършва с Видинското царство на Иван Срацимир – последната българска твърд, завладяна от османските турци. Какви са причините за възникването, разпространението и всеобхватността на..

публикувано на 11.10.24 в 08:50

Как се става шампион по информатика?

Шуменецът Даниел Койнов и неговите преподаватели по информатика Бисерка Йовчева и Димитър Добрев спечелиха Наградата "Джон Атанасов" в направление "Учениците и техните преподаватели".  Припомняме, че на Балканската олимпиада по информатика през септември дванадесетокласникът от Математическата гимназия в Шумен спечели златен медал в индивидуалното..

публикувано на 10.10.24 в 18:00

Думи от Велики Преслав

Едва ли са много хората извън кръга на учените – историци, археолози, езиковеди и т.н., които ще знаят нещо много повече от най-общите представи, останали от ученическо време, за така наречения "златен век" на българската писменост и култура, за Велики Преслав, за преславската книжовна школа. В същото време изследователите продължават да разширяват и..

публикувано на 10.10.24 в 09:21