Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Томчо Томов: Няма възвръщаемост, ако не инвестираш в себе си

Реалните умения на завършващите ВУЗ не отговарят на никакви стандарти

Снимка: БГНЕС
MyCompetence нe е просто интернет сайт или проект, той е кауза. Насочен е към тези, които искат да се усъвършенстват или искат да усъвършенстват други хора  безработни, мениджъри, хора, които учат или искат да учат. Така Томчо Томов, директор на Националния център за оценка на компетентностите към БСК, представя информационната система, която прави актуална снимка на реалните изисквания за всяка една позиция, на пазара на труда и същевременно предлага ресурси и обучения за търсещите работа. 

Основните компоненти на платформата са четири. Модул с 1038 компетентности модели за различните професии и длъжности, в около 20 водещи икономически сектора. Там всеки може да "свери" своите знания, компетенции, умения и качества с реално търсените от работодателите. Както и с това, което му предлага висшето, или професионалното училище, в което се обучава. Вторият модул съдържа въпросници и тестове за оценка и самооценка.

Преминаването на един подобен онлайн международен тест би струвало между 140-160 евро, казва Томчо Томов и добавя, че както инструментите за оценка, така и предлаганите в третия модул на системата MyCompetence, около 40 електронни обучения, са не само безплатни, но и на високо професионално ниво. Техни автори са авторитетни специалисти, разработени са съгласно европейските стандарти и са валидни на европейския пазар на труда. Електронните обучения отнемат около 16-18 часа. След успешно преминат тест на изхода те могат да станат част от CV-то или електронно портфолио на всеки специалист.
Дипломата не трябва да е самоцел казва ръководителят на Националния център за оценка на компетентностите, можеш да имаш десетки дипломи, но ако не можеш да демонстрираш реални знания и умения, ставаш част от статистиката на хората, които не работят по специалността си, или която казва, че всеки втори работодател в България, не може да намери човек за ключови позиции.
Томчо Томов е категоричен, че бизнесът би обезпечил всичко, стига да има възвръщаемост и добавена стойност. Той коментира необходимостта от нормативна промяна, обучение на специалисти и промяна на учебните планове и програми за постигане на ефективно дуално обучение у нас. Към това добавя също необходимостта от публично-частни партньорства и промени в план-приема на висшите училища. 
Университетите също трябва да разбират по-широко своята автономност и да се отворят към обществото и към работодателите, казва Томчо Томов и посочва, че реалните практически умения на завършващите висше образования не отговарят на никакви стандарти, дори и на минималните.
Кои са търсените специалности днес? Кои са перспективните професии и как да променим възможностите си за по-добра реализация? Чуйте интервюто с Томчо Томов, директор на Националния център за оценка на компетентностите към БСК.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36