Децата с по-добра памет лъжат по-добре. Това сочат резултатите от изследване на детски психолози, цитирани от Би Би Си и публикувани в специализираното издание за експериментална детска психология "Джърнъл ъф експериментъл чайлд сайколъджи".
Учените изследват 114 шест- и седемгодишни деца във Великобритания, на които им се дава възможност да поглеждат отговорите в игра на въпроси и отговори, а след това да лъжат за своите действия.
Най-добрите лъжци сред тях се справят най-добре на тестовете за вербална памет, която се проверява чрез запаметяване на определен брой думи. Резултатите от проучването на университетите на Северна Флорида, Шефийлд и Стърлинг показват, че тези деца могат да боравят с голям обем информация, дори и когато лъжат.
Д-р Елена Хойка, възрастов психолог от Шефилдския университет, коментира резултатите: Въпреки че родителите обикновено не се гордеят, когато децата им лъжат, поне могат да са доволни да открият, че когато децата им са добри лъжци, те имат по-добро развито мислене и умения за запаметяване.
Следващият етап на изследването ще бъде да се установи как децата се научават да лъжат в живота. Знаем, че възрастните лъжат приблизително в една пета от социалните взаимодействия с продължителност над 10 минути, затова е интересно да научим защо някои деца лъжат повече от останалите, посочва още д-р Хойка.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg