Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лилия Еленкова: Професията „Младежки работник“ – за да стане популярна, трябва да има кой да я плати

БНР Новини
Снимка: Елисавета Коюмджиева

Неотдавна длъжността „Младежкия работник“ беше вписана в националния класификатор на професиите с две големи заявки – да бъде естествен преход от образование към първа работа за мнозина от младите у нас, които са се посветили на доброволчеството и различни младежки дейности и да спре източването на средства от европрограми, чрез нефункциониращи, или направо нелегални формации, претендиращи да бъдат част от неправителствения сектор.
Професията е в класификатора, но заявките остават нереализирани. Образователни и трудови стандарти за новата и престижна в други общества професия – няма. Трудно може да се определи какво стои зад нея, казва Лилия Еленкова, проектен ръководител в Националния младежки форум.
Тази седмица, обединението от над 150 младежки неправителствени организации у нас ще проведе Национална младежка среща във Варна. Целта е да бъдат изработени профил на професията, инфраструктура на младежката работа и те да бъдат разписани в политически документ. Адресатите му ще бъдат ресорното Министерство на младежта и спорта, Министерството на труда и социалната политика, както и Министерство на образованието и науката. Защо? Защото обществото ни е в безпрецедентна криза, а критерии за една от важните професии, които реализират социална промяна и то в дългосрочен план няма.
Младежката работа е тази, която освен да подкрепя младежи в затруднение, работи перманентно и превантивно с тях, развива редица ключови компетенции- граждански, за предприемачество, учи, ориентирания към средата млад човек да я променя и то на терен, напомня Лилия Еленкова и пояснява, че в общество от силно маргинализирани групи, с нагнетена агресия един към друг, дефицита и необходимостта от популяризирането на професията „Младежки работник“ са огромни.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36