За пореден път хора с увреждания в София алармираха за нарушения на техните права заради заемане на местата им за паркиране. С днешната акция "Сини фишове за нарушителите" те изказаха своите проблеми. В рамките на инициативата "Не увреждай правилата", кампания за обществена почтеност, хората с увреждания разпространиха брошури. В тях се напомня за значението на синьото талонче за преференциално паркиране, обясни Капка Панайотова от Центъра за независим живот.
Има случаи, в които хора без увреждания паркират с картонче, но това картонче не е тяхно. Идеята на синьото място не е да ми спести два лева на час, ако трябва да паркирам в синя зона, а да ми даде възможност, поради затрудненото ми придвижване, да спра максимално близо до мястото, където съм тръгнала.
От Центъра за независим живот предлагат, да се спазва наредбата за паркиране и при неправилно използване на синьото талонче, то да бъде отнемано.
И другото, което е много важно, е да се предвиди начин за паркиране на хора с увреждания по работно място.
Паркират ли шофьорите автомобилите си на местата, оцветени със син цвят?
Човекът е трудно подвижен. За него трябва да има удобства. На тях целият живот е затруднен. Погледнете по какви тротоари вървим. Как да се придвижват хората? Навсякъде е така. Всички държавни учреждения са труднодостъпни.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg