Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мисия възможна - да отслабнем бързо с повече храна

БНР Новини




Да – можем да отслабнем много бързо и да изглеждаме добре на плажа. Да, не само можем, но и трябва да се храним обилно и да поглъщаме (според някои специалисти), огромни количества храна. И не – няма нищо забранено!
Това са твърдения и основни принципи в хранителния режим на Огнян Симеонов, поради което мнозина го наричат „нестандартен“, но разбира се – извадени от контекста. За да, успеят те в своя благотворен ефект, трябва да направим съзнателен избор за навици, които да превърнат храненето ни в начин на живот.
Ако някъде сте чели или са ви препоръчали Симеоновската диета – това е адаптираната система на един от най-популярните български диетолози. Според нея, трябва да се храним наистина често - с три стабилни хранения на ден и две леки закуски. Не бива да се плашим от количества в порядъка на 2-3 килограма храна на ден за жените и до 4-5 килограма при мъжете, стига храната да е правилно подбрана. Ако изядем повече от 150 грама месо (или 220 грама риба), тялото не може да преработи цялото количество и излишния протеин се превръща в мазнини. Задължителният и основен елемент в едно хранене наистина трябва да бъдат суровите плодове и зеленчуци – поне 60%, споделя Огнян Симеонов и отново припомня, че не трябва да се ограничаваме от храна, защото тогава отслабваме на килограми, но не и по отношение на телесните мазнини. Единственото, което правим е да разграждаме мускулната маса. Факт е – кантарът често е доволен, но формите в огледалото – не.
Огнян Симеонов дава лесен пример за меню в ресторант или у дома – едно пилешко или свинско шишче, салата от 300-350 грама и задушени зеленчуци, защо не и чаша вино или бира. Каква е уловката- да не подправяме салата с повече от чаена лъжичка олио или зехтин.
Всичко е в балансът. За мен няма вредни храни, има отровни дози. Античната мъдрост диетологът илюстрира така - решили сме да изпием две чаши вино или 330-500 грама бира, отлична идея, но добавете също протеин, ядки, маслини, или други „добри“ мазнини, за да постигнем баланс. Риба – прекрасна идея, но не и любимата пържена цаца.
Все известни неща, които обаче не правим, например това да пием вода, поне 2 литра дневно, а още по-добре 3, защото последното наистина подмладява тялото. Човек да държи на здравето си чрез хранене, това за мен е бъдещето на всяка профилактика и ще го разбираме все по-добре, твърди Симеонов. И дава съвети за това как да излезем от омагьосания кръг на „емоционалното“ хранене, с което компенсираме преживян стрес, травма или тревога.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36