Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Памет за Георги Бадев - 6 август, четвъртък, от 19.30 часа

Георги Бадев
Малко имена в музикалната ни култура днес се явяват в съзнанието ни със свой ясно очертан образ на артист и музикант, който има качествата да представлява нашата собствена връзка с по-високо издигнати селения на музикалното изкуство. Затова е нужен не само голям музикален талант,но и сила и упорство на личността да бъдеш като писателя,който пише една и съща книга цял живот. Цигуларят Георги Бадев сякаш свиреше Едно произведение Цял живот (имаше силно развито чувство за стил – неговият Моцарт, неговият Барток са нещо,което не може да се забрави или да се подмине в общия музикален фонд), но цялостното отношение,дълбокото му лично докосване до всяко произведение са сякаш един и същ ритуал на черпене от извора,който предшества звуците. Изворът,дълбоко скрит в самото сърце, в най-безхитросното и безизкустно проявление на Божествената простота и вдъхновение,за което няма нужда от специални ефектни цигулкови похвати.
Тонът на неговата цигулка е точен,ясен,директен, отдаден на изпълняваното произведение и в същото време човешки крехък с непристорен трепет и финес,каквито не могат да се усетят другаде в този вид,защото не са интерпретационни трикове, а израз на неповторима човешка природа,на тази естественост,простота и скрито благородство на душата,която има случай да ги прояви.
Георги Бадев цял живот странеше от виртуозните цигулкови пиеси, неговата мярка бе според големите, сериозни произведения, цигулковите концерти на Бах, Моцарт, Брамс, Бетовен, Барток, Прокофиев и многочастните сонати – там, където са водещи музикалната идея и развитие,а не цигулковите възможности. А Георги Бадев бе прекрасен цигулар, накрая също и виолист.
Със сигурност времето,в което името му се среща в концертния афиш, като солист на Симфоничен оркестър или в камерна програма е белязано с неговото открояващо се, стабилно присъствие,защото ръстът му на музикант и артист бе сред най-високите. След него музикалният ни пейзаж получи още едно голямо,празно пространство и се разграничи още повече от епохата на големите личности и музиканти,които създаваха с присъствието си и с внушението на своето изкуство представата,че България е едно достойно и обетовано място за музикантски труд от много високо качество.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25