Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Памет за Георги Бадев - 6 август, четвъртък, от 19.30 часа

Георги Бадев
Малко имена в музикалната ни култура днес се явяват в съзнанието ни със свой ясно очертан образ на артист и музикант, който има качествата да представлява нашата собствена връзка с по-високо издигнати селения на музикалното изкуство. Затова е нужен не само голям музикален талант,но и сила и упорство на личността да бъдеш като писателя,който пише една и съща книга цял живот. Цигуларят Георги Бадев сякаш свиреше Едно произведение Цял живот (имаше силно развито чувство за стил – неговият Моцарт, неговият Барток са нещо,което не може да се забрави или да се подмине в общия музикален фонд), но цялостното отношение,дълбокото му лично докосване до всяко произведение са сякаш един и същ ритуал на черпене от извора,който предшества звуците. Изворът,дълбоко скрит в самото сърце, в най-безхитросното и безизкустно проявление на Божествената простота и вдъхновение,за което няма нужда от специални ефектни цигулкови похвати.
Тонът на неговата цигулка е точен,ясен,директен, отдаден на изпълняваното произведение и в същото време човешки крехък с непристорен трепет и финес,каквито не могат да се усетят другаде в този вид,защото не са интерпретационни трикове, а израз на неповторима човешка природа,на тази естественост,простота и скрито благородство на душата,която има случай да ги прояви.
Георги Бадев цял живот странеше от виртуозните цигулкови пиеси, неговата мярка бе според големите, сериозни произведения, цигулковите концерти на Бах, Моцарт, Брамс, Бетовен, Барток, Прокофиев и многочастните сонати – там, където са водещи музикалната идея и развитие,а не цигулковите възможности. А Георги Бадев бе прекрасен цигулар, накрая също и виолист.
Със сигурност времето,в което името му се среща в концертния афиш, като солист на Симфоничен оркестър или в камерна програма е белязано с неговото открояващо се, стабилно присъствие,защото ръстът му на музикант и артист бе сред най-високите. След него музикалният ни пейзаж получи още едно голямо,празно пространство и се разграничи още повече от епохата на големите личности и музиканти,които създаваха с присъствието си и с внушението на своето изкуство представата,че България е едно достойно и обетовано място за музикантски труд от много високо качество.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Музикална магия" – национално турне на Плевенската филхармония с маестро Йордан Камджалов на Южното Черноморие

Националното турне "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов със солист Атанас Маринов продължава с концерти в района на южното Черноморие. Обичаните музикантите ще гостуват в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър. Програмата на концертите включва произведения от бележити композитори като Панчо Владигеров,..

публикувано на 22.07.24 в 16:45

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл..

публикувано на 22.07.24 в 15:47

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34