Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Леворъките - живот в огледален свят

Снимка: lefthandersday.com

Преди години да наречеш някого „левак” се смяташе за обидно заради двойнственото значение на думата, натоварена допълнително с един „заден план” в смисъла на „непохватен”, „недодялан”, „дефектен”: различието винаги е предизвиквало недоверие и нерядко е заклеймявано. Затова дори в наши дни, когато според статистиките на Световната здравна организация хората, които си служат предимно с лява ръка наброяват около десет процента от световното население, предпочитаната дума остава „леворък”.
Но макар левичарството вече да не е екзотика, много от проблемите на леворъките остават нерешени - не само защото живеем в дясно ориентиран свят, но и тъй като отговорът на въпроса защо човечеството се е разделило на „десняци” и „леваци” остава спорен въпреки многото съществуващи хипотези. Все пак и леворъките си имат свой празник - 13 август. Защо точно този ден ли? Защото тогава е роден леворъкият дистрибутор на бира Дийн Кембъл, създал Международната организация на леворъките и подготвил Декларацията за защита на техните права. А и тъй като през 1976 година, когато Денят на леворъките се отбелязва за първи път, той се пада на 13-о число в петък, изборът си остава едно закачливо намигване към суеверията. За какво друго, освен за намигване, става дума, можете да разберете от любопитната информация, последвана от коментара на психолога Манол Манолов.

13 август


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силата на човешкия дух

За втора поредна година сдружение и социално предприятие "Направено с любов" събра творци с увреждания от цялата страна в град Перник, за да илюстрира силата на човешкия дух, в рамките на едноименния фестивал. Сдружението подпомага хора с увреждания, показвайки техния талант, свидетелстващ за сила и желание да се борят с житейските трудности...

публикувано на 11.10.24 в 15:20

Стендовият моделизъм – прекрасно хоби за търпеливите

"Стендовият моделизъм от хоби в света се е превърнал в бизнес. Моят моделизъм е хартиен, но има различни видове моделизъм. Фигури се изработват от дърво, пластмаса и други материали. От ученическите години се занимавам с това, като първата машина, направена от мен от хартия, беше багерче. Баща ми работеше на камион и аз, като момче, бях впечатлен..

публикувано на 11.10.24 в 13:22

Сепаратизъм и отцепничество във Второто българско царство

Във Втората българска държава (1185-1396) се разгръща един феномен почти непрекъсващ и много опасен – сепаратизмът. Тръгва още с Иванко, "убиеца на Асеня", а завършва с Видинското царство на Иван Срацимир – последната българска твърд, завладяна от османските турци. Какви са причините за възникването, разпространението и всеобхватността на..

публикувано на 11.10.24 в 08:50

Как се става шампион по информатика?

Шуменецът Даниел Койнов и неговите преподаватели по информатика Бисерка Йовчева и Димитър Добрев спечелиха Наградата "Джон Атанасов" в направление "Учениците и техните преподаватели".  Припомняме, че на Балканската олимпиада по информатика през септември дванадесетокласникът от Математическата гимназия в Шумен спечели златен медал в индивидуалното..

публикувано на 10.10.24 в 18:00

Думи от Велики Преслав

Едва ли са много хората извън кръга на учените – историци, археолози, езиковеди и т.н., които ще знаят нещо много повече от най-общите представи, останали от ученическо време, за така наречения "златен век" на българската писменост и култура, за Велики Преслав, за преславската книжовна школа. В същото време изследователите продължават да разширяват и..

публикувано на 10.10.24 в 09:21