Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Леворъките - живот в огледален свят

Снимка: lefthandersday.com

Преди години да наречеш някого „левак” се смяташе за обидно заради двойнственото значение на думата, натоварена допълнително с един „заден план” в смисъла на „непохватен”, „недодялан”, „дефектен”: различието винаги е предизвиквало недоверие и нерядко е заклеймявано. Затова дори в наши дни, когато според статистиките на Световната здравна организация хората, които си служат предимно с лява ръка наброяват около десет процента от световното население, предпочитаната дума остава „леворък”.
Но макар левичарството вече да не е екзотика, много от проблемите на леворъките остават нерешени - не само защото живеем в дясно ориентиран свят, но и тъй като отговорът на въпроса защо човечеството се е разделило на „десняци” и „леваци” остава спорен въпреки многото съществуващи хипотези. Все пак и леворъките си имат свой празник - 13 август. Защо точно този ден ли? Защото тогава е роден леворъкият дистрибутор на бира Дийн Кембъл, създал Международната организация на леворъките и подготвил Декларацията за защита на техните права. А и тъй като през 1976 година, когато Денят на леворъките се отбелязва за първи път, той се пада на 13-о число в петък, изборът си остава едно закачливо намигване към суеверията. За какво друго, освен за намигване, става дума, можете да разберете от любопитната информация, последвана от коментара на психолога Манол Манолов.

13 август


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35